Dershane Öğretmenleri KPSS Olmadan Atanacak

Dershane Öğretmenleri KPSS’siz Atanacak !

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin önderliğinde toplanan bir grupça öne sürüldüğü bilinen yasa taslağı, eğitimde köklü değişikliklere gidilmesini hedefliyor.

2014’te kaldırılması düşünülen dershanelerin kapatılması sonucunda işsiz kalacak öğretmenler için KPSS’ye gerek kalmadan MEB kadrolarına yalnızca mülakatla atamaları gerçekleşecek.

öğretmen ataması

Mülakatla kadrolara geçiş

Hazırlanan tasarıda, kapatılacak dershane öğretmenlerine yalnızca mülakat ile kadroya dahil olma sözü veriliyor. Kanundaki değişiklikle beraber ilave edilen 48. maddede ise “Aday öğretmenler sınav ve mülakatla alınacak.” hükmü dahil edilerek uygulama kolaylaştırılıyor. Ancak bunun bir tezatı da şu ki; KPSS sınavını derece ile kazanmış fakat kadro açılmadığı için atanamamış kişiler için bir yapılandırma yok. Öğretmenlerin ders başı ek ödemelerine zam yapılacak. Düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle birlikte normal bir öğretmen kadrosunun ek ödeme miktarı yüzde 100’e, uzman öğretmenin yüzde 120’ye, başöğretmenin ise yüzde 140’a artırılacak. Bu sayede daha evvel ödeme miktarları yüzde 65 olan öğretmenin cebine toplamda 468 TL ek ders ücreti girerken, uygulamayla birlikte 252 TL’lik zam beraberinde 721 lira girecek. MEB’in tavsiyesi sayesinde 2009’da kabul edilmiş fakat Danıştay tarafından iptal edilen uzman ve başöğretmenlik sistemleri de tekrar yürürlüğe giriyor. Bu doğrultuda  ilk kademe öğretmen, ikinci kademe uzman öğretmen ve en yüksek kademe başöğretmen gibi seviyeler konulacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.