Ders Çalışma İsteğini Artırmak İçin Ne Yapmalıyım?

Aşağıda ders çalışma isteğini artırmak için ne yapmalıyım kısaca olarak ele alacağız.

Ders çalışmak dünyanın en zor şeyidir. İnsanın belli bir konuda belli bir sorumluluğu bulunmaktadır. Ders çalışma belli bir prensip ve disiplin gerektirir. Bu nedenle sürekli aynı monotonlukta çalışmak çok zordur. Bunun için çalışma yöntemleri geliştirmek ve çalışma alanları oluşturmak zorunda kalabilirsiniz.

Ders çalışmak için neyi nasıl anlıyor ve seviyorsanız o yoldan ilerlemeniz sizin için daha iyi olacaktır. Bir öğrencinin dikkatinin çabuk dağılması, zamanı periyodik olarak kullanmasını gerektirir. Bu nedenle saatlik çalışmaları dakikalık çalışmalara ama yoğun çalışmalara bölebilirsiniz.

Elinizdeki dersleri konu konu ya da sor soru ayırarak parçalama yoluna gidebilirsiniz. Derslerinizi belli bir sıraya koyarak belli saatlerde belli işler yapabilirsiniz. Ruh halinize göre sabahları sayısal öğle vakitleri sözel derslere ağırlık verebilirsiniz.

Çalışma saatleriniz motivasyonunuzu etkilememelidir. Bu nedenle çalışma saatleriniz belli olmalıdır. Bir ders saati kadar çalışıp beş dakika aralarla dinlenebilirsiniz. Dikkatinizi dağıtacak unsurlardan arınmalısınız. Telefon, bilgisayar ve tablet çalışma saatlerinde kapalı tutulmalıdır. Işık, ses ve sıcaklık dengeleri yerinde olan alanlarda ve sizi iyi hissettirecek kütüphane gibi yerlerde çalışmanız sizin için daha iyi olacaktır.

Ders çalışma isteğini böylece arttırabilirsiniz. Ders çalışmak bir ödev bir sorumluluktur. Sabır gerektirir. Başta acı çektirir ama sonra baldan tatlı bir son olur.

Ders Çalışma İsteğini Artırmak İçin Ne Yapmalıyım Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.