Derece Öğrencilerine Özel Sınıf

Yüksek Öğrenim Kurumu, üniversitelerin fizik, kimya, biyoloji ve matematik bölümlerine ilk 3’te yerleşen 91 öğrenciyi özel eğitim vermek için bir araya getirdi. Bu öğrencileri bilim adamı olma yolunda yetiştireceklerini de belirtti. Mezun olurken bu adaylara YÖK Başkanı referans olacak

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından Temel Bilimler Programı adı altında İstanbul Üniversitesi’nde üstün başarı sınıfları kuruldu. 9 Ekim 2017 tarihinde kurulan sınıflarda özel bir müfredat işlenerek eğitilecek öğrenciler bundan sonra İstanbul Üniversitesi’nde öğrenimlerini sürdürecek. Bu uygulama dünyada yükseköğretim alanında bir ilk niteliğinde.

Özel eğitim sınıflarında eğitim alan öğrenciler kazandıkları üniversiteye gitmeyecek. 4 yıl özel eğitim sınıflarında öğrenimlerini sürdürecek. Fakat diplomaları kazandıkları üniversitelerden verilecek. Elbette alacakları diplomanın üzerinde bu programdan mezun oldukları da belirtilecek.  En önemlisi YÖK Başkanı onlara referans olacak. YÖK Başkanı Yekta Saraç, “Amacımız Türkiye’ye yeni faydalı bilim insanı yetiştirmek. Türk bilim hayatı bu sayede canlanacak.” dedi.

Üstün başarı sınıflarına Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da onay vererek memnuniyetini dile getirdi. Ayrıca bu öğrencilerin ve akademisyenlerin takdir edilmesi gerektiğini de belirtti. Bu özel eğitim sınıflarında 8’i profesör olmak üzere 6 farklı üniversiteden toplam 18 akademisyen ders verecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.