Damarların Görevleri Nelerdir

Bu yazımızda damarların görevlerinin neler olduğunu kısaca ele alacağız.

Damarların en büyük görevi; Vücudumuzdaki kanın dolaşımını sağlamaktır. Bu dolaşımla birlikte, gerekli besinler vücuda alınır, dokular ve organlar ihtiyacı olan oksijene kavuşur. Bu sebepten dolayı Vücudumuzda ki damar sistemi hayati önem taşır.
İnsan vücudunda kalp, kanın vücutta dolaşımına yardımcı olur. Kalp yapı olarak etrafı iki kat zarla kaplı organdır. Kalbin iç bölgesinde ise, kas tabakası yer alır. Aynı zamanda kalbin iç bölümünde kanı depolayan ve boşaltan odacıklar bulunmaktadır. Bunlar sayesinde kan akışı devam eder. Kan, damarlar içinde yol alarak ve kılcal damarlar da ilerleyerek hücrelere ihtiyacı olan besin maddelerini taşır, zararlı maddeleri ise biriktir, toplar ve bunlara oksijen sağlar. Hücrelere ihtiyacı olan oksijen iletilirken, besin ve hormonları da hücrelere taşır. Ayrıca damarların ısı sağlamak için taşıyıcı ve koruyucu vazifeler görür. Bütün bu görevleri yapabilmek için damarlara gereksinim duyulur. Kalpte bulunan temiz kan damarlara pompalanarak iletilir. Bu temiz kan, damarlar sayesinde bütün vücudu gezer. Birlikte getirdiği oksijeni ise hücrelere kadar gönderir. Hücrelerde açığa çıkan karbondioksit kan sayesinde damarlara geri iletilir. İletilen bu kan kirli kan diye tanımlanır. Bu kirli kan, tekrar pompalanarak akciğerlere iletilir. Bu kan akciğerlerde temizlenir, oksijen yüklenir ardından yine kalbe gönderilir.

Damarlarımızda bir sıkıntı yaşanır ise bu sorun bütün vücudu etkiler. Bu sorun bütün vücut dengemizi bozar ve beklenmedik daha büyük sorunlara yol açar. Vücudumzda üç çeşit damar bulunur. Bunlar; atardamarlar, toplardamarlar ve kılcal damarlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.