Cumhuriyeti Korumak ve Güçlendirmek İçin Neler Yapmalıyız

Cumhuriyet, Türk milletinin tarihi boyunca sahip olduğu en büyük kazanımlarından bir tanesi olmuştur. Sadece Türkler olmamakla birlikte dünya üzerinde yaşam sürdüren birçok millet, demokratik haklara sahip olabilmek adına önemli savaşlar vermiş ve büyük acılar çekmişlerdir. Bu sebepten dolayı bizler de elimizde olanın kıymetini bilmeli ve onu koruyup kollamak için çabalamalıyız.

Cumhuriyet yönetim şekli, vatandaşların en fazla hakka sahip olduğu yönetim şeklidir. Bu yönetim biçiminde halk, kendisini yönetmesini istediği kişileri kendisi seçer. Yani ülkede yaşayan vatandaşların verdiği kararlar ile ülkenin geleceği belirlenir. Bu durum için tam olarak demokrasi diyebilmek mümkün değildir, çünkü yöneticileri her ne kadar halk seçiyor olsa da belirli kişilerin aldığı kararlar ülkenin yönetilmesini sağlamaktadır. Ancak insanlık tarihi boyunca gelinen noktada hak ve özgürlükler açısından en iyi ve en özgür yönetim şekli budur.

Cumhuriyet, bizler için kanlarını dökmüş olan şehitlerimizin bizlere emanetidir. Bizler de atalarımızdan aldığımız bu değerli mirası en iyi şekilde koruyup kollamamız gerekir. Bunun için bireylerin yapabileceği en iyi şey kendilerini geliştirmeleri olmaktadır. İnsanlar, iyi bir eğitim alarak kendilerini geliştirmeleri durumunda ülkelerine bilim, sanat gibi konularda faydalı olurlar ve ülkelerinin kalkınmasına yardımcı olurlar. Bugün, cumhuriyetin bizlere sunduğu eşit eğitim olanakları sayesinde en fakir olan insan bile doğru ve istikrarlı çalışma sayesinde zengin olup rahat bir hayat sürebilmektedir.

Bizler, öncelikle cumhuriyetin bize sunduğu hakları en iyi şekilde anlamalıyız ve kimsenin bu hakları bizim elimizden almasına fırsat tanımamalıyız.

Cumhuriyeti Korumak ve Güçlendirmek İçin Neler Yapmalıyız Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.