Cumhuriyeti Korumak Güçlendirmek Ve Yükseltmek İçin Yapabileceklerimiz Nelerdir?

Bu yazımızda cumhuriyeti korumak güçlendirmek ve yükseltmek için yapabileceklerimiz nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Birinci Dünya Savaşı’nın ardında siyasi, idari ve iktisadi olarak zayıflayan Osmanlı Devleti, halk olarak da yoksulluk ve kıtlık yaşamaktaydı. Savaştan geriye kadın, çocuk ve ihtiyarlar kalmış nüfus iyice erimişti.

Böyle bir dönemde düşman devletleri savaşın sonucundan memnun olmayarak yeniden işgal hareketleri başlatmak için Osmanlı toprakları üzerinde milliyetçilik hareketleri körükleyip kadim imparatorlukları ve yeni kurulacak devletleri destekleme yoluna gitmiştir.

Özellikle Anadolu üzerinde etkili olan bu siyasi hareketler, enerji hatlarının sağladığı güç pozisyonları ve silahlanma yarışıyla birlikte bir mücadele hareketine dönüşmüştür. Buna karşılık Anadolu halkı yerel kuvvetlerle örgütlenerek elinde ne varsa saldırıp vatanı savunma yoluna gitmiştir.

Milli Mücadele dönemi olarak tarihe geçen bu dönemde birçok savaş yapılmış ve Anadolu halkı muzaffer olarak vatanını korumuştur. Fakat Osmanlı Devleti toprak kaybetmiştir. Adeta Anadolu’ya sıkışmıştır. Bu dönemin sonunda Osmanlı yıkılmış, Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti böyle zor ve çetin bir dönemin ardından kurucu Cumhurbaşkanı sıfatıyla Mustafa Kemal tarafından kurulmuştur. İlke ve inkılaplarla modern bir yapıya kavuşturulmak istenmiş ve çağdaş barış antlaşmalarıyla korunmak istenmiştir.

Devam eden nesillere ise cumhuriyeti emanet olarak bırakmıştır. İlke ve inkılapların doğrultusunda azim ve kararlılıkla bağımsızlığın peşinde gidilmesini hitabelerinde dile getirmiştir.

Cumhuriyeti korumak, güçlendirmek ve yükseltmek için şunlar yapılmalıdır:

Bilim ve teknik alanında gelişmeler sağlanmalıdır.

Sanayiler ve endüstriler oluşturulmalı ekonomik destek sağlayacak üretimi gerçekleştirecek fabrikalar kurulmalıdır.

Üretim, tüketim ve verimlilik için yerli malı öne çıkarılmalıdır.

Milli ve manevi değerlere bağlı kalınarak bağımsızlık ve vatanın bütünlüğü korunmalıdır.

Akıl ve mantık yolunda hareket edilmeli, çağdaş ve modern yatırımlar gerçekleştirilmelidir.

Egemenlik hakkı daima millete verilmeli, meclis istişareleri milletin gerçek vekilleriyle yapılmalıdır.

Cumhuriyeti Korumak Güçlendirmek Ve Yükseltmek İçin Yapabileceklerimiz Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.