Cumhuriyeti Korumak Güçlendirmek Ve Geliştirmek Kimin Görevidir?

Bu yazımızda cumhuriyeti korumak güçlendirmek ve geliştirmek kimin görevidir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Birinci dünya Savaşı’nın ardından devam eden silahlanma yarışı ve enerji güçleri dengesi kurma çabası, sömürgecilik ve ırkçılık faaliyetleri ile yürütülmekteyken siyasi, idari ve iktisadi olarak zayıflayan Osmanlı Devleti yıkılmış, yerine Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti 29 Ekim 1923’te kurucu Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kurulmuştur. Mustafa Kemal yeni kurulan devletin kalıcılığının gençlerin elinde süreklilik kazanacağından hareketle ilkelerinden yararlanarak inkılaplar yapmıştır.

Mustafa Kemal’in, Gençliğe Hitabesi bu nedenle oluşturulmuş ve söylenmiştir. Cumhuriyeti korumak, güçlendirmek ve geliştirmek gençlerin görevidir. Bu görev nedeniyle eğitim ve öğretim alanına büyük önem verilmelidir.

Gençlerin nüfus olarak da önemli bir yekun oluşturması, devletin devamlılığının genç nüfusla sağlanacağı gerçeği, bir ülke için genç nüfusun iş gücü, beyin gücü, üretim kapasitesi, dünya görüşü, ufuk derinliği oldukça önemlidir.

Bu nedenlerle gayet tabi olarak cumhuriyetin korunması, güçlenmesi ve geliştirilmesi gençlerin görevidir. Gençler, bir ülkenin geleceği için umut kaynağıdır. Her ülke kalıcılığı ve devamlılığı için genç nüfusa yatırım yapar. Doğum oranını arttırmak için elinden geleni yapar.

Cumhuriyet çok zor şartlar altında ilan edilmiş ve yeni kurulan devlet çok çetin mücadeleler sonucunda ortaya çıkmıştır. Bu şuurla genç nüfusun donanımlı ve birikimli olarak hareket edip, devlet geleneği ve milli, manevi değerleri özümsemesi gerekmektedir.

Cumhuriyeti Korumak Güçlendirmek Ve Geliştirmek Kimin Görevidir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.