Cumhuriyet ile İlgili Kompozisyon Örneği

Cumhuriyet hakkında kompozisyon örneğimizi sizlerle paylaşıyoruz.

Milletin kendi kendini yönettiği, belirli süre zarfında kendilerini temsil etmek için oy kullanarak milletvekillerini seçtikleri yönetim biçimine cumhuriyet adı verilir.

Mustafa Kemal Atatürk, 29 Ekim 1923 gününde her yılın 29 Ekim gününü Cumhuriyet bayramı olan Türk milletine armağan etmiştir ve “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” demiştir.

Cumhuriyetten önce devlet imparatorluk ile yönetiliyordu ve Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyeti ilan etmesiyle halk yönetim üzerinde söz hakkına sahip olmuştur. Oy haklarını kullanarak milletvekillerini seçmişlerdir ve böylece yönetimde söz hakları olmuştur.

Mustafa Kemal Atatürk, milletvekilleri ile görüştükten sonra Cumhuriyet önergesini meclise takdim etmiştir. Bu önerge meclis tarafından kabul edilmiştir ve Osmanlı devletinin adı Türkiye Cumhuriyet Devleti   adını almıştır. Bu Türkiye Cumhuriyetinin ilk Cumhurbaşkanı da Mustafa Kemal Atatürk olmuştur.

29 Ekim 1923 tarihinde 101 pare top atışı ile Cumhuriyetin ilanı kutlanmıştır. O tarihten sonra da 29 Ekim her yıl ülkenin her yerinde coşkuyla kutlanmaya başlanmıştır.

Cumhuriyet İle İlgili Kompozisyon Kısa Örneğimiz Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın.

 

41 yorum

  1. Osmanlı devletinin yönetim şekli imparatorluk değildir. İmparatorluk diye bir yönetim şekli yoktur. Bir ailenin – padişahın halkı kul sayarak yönetmesidir. Bu yönetimde halkın oy kullanma, seçme, seçilme Hakkı yoktur. İnsanlar eşit haklara sahip değildir. İnsanların eğitim, fikir özgürlüğü, vb insani hakları yoktur. Cumhuriyet ile kul veya teba olan insanlar kanun karşısında eşit vatandaşlar olmuşlardır.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.