Çöpten Çıkardığı Kitaplarla Kütüphane Kurdular

Ankara’da görev yapan temizlik işçileri, çöpten çıkardıkları 4 bin 20 kitabı kurtararak bir kütüphane kurma kararı aldı. 17 kategoride toplam 4 bini aşkın  kitap tamir edildikten sonra işçilerin oluşturduğu kütüphanede muhafaza ediliyor.

Çöp toplayan temizlik işçileri, çöpten topladıkları 4 bin 20 kitap ile muhteşem bir kütüphaneye imza attılar. Kütüphane, Çankaya Belediyesine bağlı Norm Atlaş şantiye alanında kuruldu. İşçilerin kurduğu kütüphane oldukça beğenildi.

Şantiye yöneticisi Emir Ali Urtekin, “Biz Çankaya Belediyesinin çöplerini toplamakla görevliyiz. Çöpleri toplarken pek çok kitabın çöpe atıldığını gördük. Bu kitapları değerlendirmek istedik. İşçilerimizin okuyabilmesi için bir kütüphane kurmayı hedefledik. Ardından bulduğumuz her kitabı biriktirdik. Kitaplar arttıkça şantiye alanında bir kütüphane kurma çalışmaları başlattık” dedi.

Urtekin, “Şantiye alanımızın bir kısmını kütüphaneye döndürdük. Biriktirdiğimiz kitapları insanların faydasına sunduk tekrar hayata kazandırdık. Kütüphanemizde 4 bini aşkın kitap oldu böylece. Kütüphane görevlisi olarak bir engelli arkadaşımızı seçtik. Kendisi kitap alma verme işlemlerini ve kütüphaneye getirilen kitapların onarımını üstleniyor.” dedi.

Şantiye yönetici Emir Ali Urtekin, bu projenin hem kamuoyunda hem de sosyal medyada duyurulduğunu ve bu sayede kütüphaneye çok fazla bağış kitap geldiğini belirterek şunlara da değindi: “Bağış yapmak isteyen kişilerden kitapları bizzat alıyoruz. Şehir dışından kitap göndermek isteyen olunca kargo ücretlerini de ödeyebiliyoruz. Bazende yardımsever vatandaşlar kargoyu kendileri ödemeyi tercih ediyorlar. Vatandaşlar lütfen kitapları çöpe atmasınlar. Bize bildirsinler biz o kitapları kütüphanemize kazandırmak istiyoruz.” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.