Carlos Juan Finlay Neden Ünlü Kim Bu Adam

Google , bugün Carlos Juan Finlay ‘in 180. doğum yıldönümü olması nedeniyle ünlü bilim adamına özel bir doodle hazırladı. Peki Carlos Juan Finlay kimdir ?

Carlos Juan Finlay’nın doğum günü her yıl Amerikan TIP Günü adı altında kutlanmaktadır. Carlos Juan Finlay Hayatı Kısaca bilgi veriyoruz
1855 senesinde Amerika Birleşik Devletleri’nde eğitim alan Finlay, kendisini sarı humma hastalığının taşıyıcısının sivrisinekler olduğunu ispatlamaya adamıştır. Hastalığın taşıyıcısının sivrisinek olduğu çıkarımına varıldı. Ancak bu teori 1900 senesine kadar kabul olunmadı. Ardından yapılan birçok deneyler nihayetinde teori kanıtlandı ve tüm dünya bunun önemini anladı.
carlos juan finlay

Kübalı ünlü Doktor  Carlos Juan Finlay bulduğu sarı humma virüsü nihayetinde ünlü bir bilim adamı oldu.

Carlos Juan Finlay, 3 Aralık 1833’te Puerto Príncipe’de dünyaya geldi ve Carlos 20 Ağustos 1915 yılında ise memleketi Küba’da vefat etti. Carlos J. Finlay, İskoç bir doktor babanın ve  Fransız bir annenin çocuğudur. 6 kardeşe sahiptir.

1853 yılında katıldığı Jefferson Medical College’den 1855’te mezun oldu. Ünlü Kübalı doktor ve bilim adamı Carlos J. Finlay kendisini hep şiddetli tıbbi tartışmaların içinde buldu.

1881 yılında halk dilinde kara kusmuk tıp dilinde ise sarı humma diye adlandırılan hastalığı bir dişi sivrisineğin bulaştırdığını ispatlamıştır. Ayrıca bu hastalığın tedavisinde kullanmak üzere bir aşı hazırlamıştır.

Carlos Juan Finlay, yine sıtma hastalığının taşıyıcısının sivrisinek olduğunu bulan bilim adamıdır.

Barres ‘de doğan Küba, Fransız ve İskoç asıllı ünlü doktor ve bilim adamı Carlos Juan Finlay 1853 yılında teşrif ettiği Jefferson Medical College in Philadelphia ‘nın ardından Paris’de ve Havana’da eğitim aldı. 1855 senesinde eğitimini tamamlayan Carlos Juan Finlay  Havana’da bir tıp merkezi açarak orada hayatına devam etti.

    Dünyanın bu keşfi kabul etmesi yirmi yıl sonra oldu.
Şimdilerde Asya dışında tropik bölgelerde yaşayan ve dişi sivrisineklerin taşıdığı sarı humma virüsünün Afrika’dan bulaştığı ve virüsün 16. yüzyıldan beri köle ticareti sonucu gelen insanların Güney Amerika’ya ulaşması sonucu buralara geldiği düşünülüyor.

Tanısı tamamlanmış ilk sarı humma hastalığı, 1647 senesinde Barbados Adası’nda görüldü. Yalnızca bir sene geçmesinin ardından, 1648 yılında  Meksika’da bulunan Maya yerlileri içinde, 685 yılında da Brezilya’nın Recife kentinde bu hastalığın izleri tespit edildi.

18. yüzyılda ise İtalya, Fransa, İspanya ve İngiltere’de yaşanan bu hastalıktan binlerce kişi öldü.

Sarı humma hastalığının yalnızca tropik bölgelerde yaşandığı bilinse de, Amerika’nın kuzey bölgelerinde de 17. yüzyıl itibariyle 20. yüzyıla kadar pek çok kere salgın hastalıklar nufüz etti.

19. yüzyılda başlarında ise Haiti Devrimi yaşanırken Fransız ordusunun büyük çoğunluğu  hastalıklar nedeniyle birçok ölümler yaşandı. Bu durumda kalan askerler geri çekildi ve Haiti, 1804 yılında bağımsızlık kazandı.

Hastalığın insanlardan değil sivrisineklerden bulaştığı yargısını savunan, 1870 yıllarında ise bu yargısını ispatlayan bir bilim adamıdır. 19. yüzyılın bitiminde gerçekleştirilen İspanyol-Amerikan savaşında sarı humma diye adlandırılan hastalığa yakalanan birçok asker ölmüştür. Bu duruma şahit olan doktorlar, Carlos Juan Finlay’in araştırmasından yararlanarak hastalıkla baş etmeyi başarmışlardır. Bu olayın ardından Finlay’ın teorisi de kanıtlanmış oldu. Hastalıkta sivrisineklerin taşıyıcı olduğu ilk virüs sarı humma olarak tıp literatürüne geçti. Gelecek senelerde ise fil hastalığı, tifüs, grip, sıtma ve daha bir çok alerjik hastalıklarda da sivrisineklerin taşıyıcılığı ispatlandı.

Carlos Juan Finlay, Carlos Juan Finlay Kimdir

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.