Bursa’nın Fethi Osmanlı Devleti İçin Kazanımları

Osmanlı Devleti kurulduktan sonra tahta geçen padişahlar hızla devletin sınırlarını genişletmeye çalışmışlardır ve bu amaçla fetihler yapmışlardır. Bu yazımızda sizlere Bursa’nın fethi Osmanlı devletine kazanımları konusunda bilgi vereceğiz.

Osmanlı Devletinin kurucusu olan Osman Bey, devleti kurduktan sonra sınırları genişletmeye başlamıştır. Hayatının son dönemlerine doğru Bursa’ya seferler yapsa da kuşatmaktan öte geçememiş ve vefat etmiştir. Osman Bey’in mezarı Bursa’ya yapılmıştır.

Osman Bey’den sonra tahta geçen Orhan Gazi, yarım kalan işi tamamlamış ve Bursa’yı kuşattıktan sonra fethetmiştir ve ülkenin sınırlarına katmıştır. Daha sonra ise Bursa’yı Osmanlı Devletinin başkenti yapmıştır.

Bursa’nın alınmasıyla birlikte ipek ve ticaret merkezi bir şehir olan Bursa, Osmanlı Devletinin yönetimine geçmiştir ve bu durum da devletin ekonomik faaliyetlerinin artmasına ve daha karlı olmasına zemin hazırlamıştır ve önemli derecede ekonomik kazanç elde edilmiştir.

Bizans’ın Güney Marmara’daki etkinliği yok edilmiştir ve Osmanlı Devleti buraya hakim olmuştur ve yukarıda da belirttiğimiz gibi Bursa, Osmanlı Devletinin başkenti olmuştur.

Bursa’nın Fethi Osmanlı Devleti İçin Önemi Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.