Burs Ödemelerinden Kesilen Hesap İşletim Ücreti İade Edilecek

MEB burslarından kesilen hesap işletim ücretleri artık kesilemeyecek. PYBS ya da Diğer MEB’in verdiği burslardan birini alıyor ve ödemelerinizi aldığınız banka hesap işletim ücreti kesiyorsa, bu hesap işletim ücretinin iadesini isteyebilirsiniz. Artık mahkeme kararı var ….

İlköğretim öğrencilerin elde ettikleri burstan kesinti yapan bankalara üzücü bir haber geldi. Bankaların, ilköğretim okulu öğrencilerinin bursundan ‘hesap işletim ücreti’ sonucunda para kesmesi artık mümkün olmayacak. Sakarya Serdivan Tüketici Mahkemesi, bir velinin açtığı dava nihayetinde burslardan bankaların yaptığı kesintilere karşı çıktı ve veliye kesintiyi geri alabileceğini duyurdu.

para maaş zam

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilk ve ortaöğretimde eğitim alan 234 bin civarındaki öğrenciye tanıdığı burs hakkına kesinti yapan bankalara karşı   dava açılmıştı. Sakarya’da yaşayan Hasan Öztürk isimli veli, oğlunun 3 ayda bir defa aldığı 315 liralık bursunu, Halk Bankası Sakarya şubesinin 15 lira kestiğini dile getirerek bu durumun haksızlığını mahkemeye taşımıştı. Bankanın bu konuda herhangi bir düzeltme yapmamasına karşılık, veli Öztürk Tüketici Mahkemesi’ne şikayette bulundu. Serdivan İlçesinde hizmet veren Tüketici Mahkemesi, velinin şikayetinin haklı olduğunu kabul etti ve burstan yapılan kesintinin adaletsiz olduğu kararını verdi. Örnek teşkil eden bu karar bu yaptırıma tabi olan tüm velileri mutlu etti.

Bankanın bu haksız davranışının, mahkemece bildirilmesi sonucu düzeltilmesinden sevinç duyduğunu söyleyen Hasan Öztürk, davasını şöyle savundu; “MEB’ten aldığımız burslar önceleri okula iletiliyordu ve bizlerde bizzat gidip alıyorduk. Fakat kimi okullar, bursların bankaya yatırılmasını talep etti. 3 ayda bir kez alınan 315 lira öğrencilere özel açılan banka hesaplarına yatma şeklinde verilme uygulamasına geçildi. Fakat bu bankalardan bazıları, yatırılan burslardan ‘hesap işletim ücreti’ diye belli bir miktar kesinti yapıyordu. Bu miktar her seferine 14.70 liraydı. Bankalar, burs yatırılan 3 dönem süresince bu haksız kazancına devam etti.” dedi.

KARAR, ÖRNEK OLACAK

Hasan Öztürk, mahkemenin verdiği karar ardından banka yetkililerinin bizzat ulaşarak, “Yapmış oldukları kesintiyi geri hesaba yatıracakları bildirdiler. Tüketici Mahkemesi’nin vermiş olduğu bu doğru karar neticesinde kendilerine şükranlarımı iletiyorum. Devletin dahi burslardan vergi kesmemesine rağmen bankanın bu kesintisi oldukça hakkaniyetsizdi.” dedi. Bu karar örnek teşkil edecek ve Adapazarı Milli Eğitim Müdürlüğü de, bankalara bildirimde bulunarak burslarından kesinti yaptıkları öğrencilerin hesabına bu paraların yatırılmasını talep etti. Bankanın bu talebe karşılık vermemesi üzerine velilerin tüketici mahkemelerine başvurma yoluyla bu parayı elde etmeleri mümkündür.

Bankaların MEB Bursu Hesap İşletim Ücreti Kesintisi Hakkında Görüşlerinizi ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz.

3 yorum

  1. istanbulda andl lisesi okuyorum okulumuz bu ucreti hâlâ almaya devam ediyor (2014-temmuz dahil).. nasıl şikayet edeceğim bilmiyorum.. birde kesilen ucretleri mahkemeye veya tüketici birliğine basvurmadan geri alabilmem mümkun mu?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.