Bob Dylan Kimdir

Bob Dylan Hayatı, Bob Dylan Kimdir

Dylan, Bob, asıl adı robertzimmerman (d. 24 Mayıs 1941, Duluth, Minnesota), ABD’ li şarkıcı ve besteci. 1960’ların başkaldırı müziğinin önde gelen temsilcisi olmuş, şar­kılarıyla bir kuşağın müzik anlayışını biçim­lendirmiştir.

Duluth’da ve Minnesota’nm demir cevheri yataklarıyla ünlü Hibbing kasabasında fırtı­nalı bir çocukluk dönemi geçirdi. Soyadını şair Dylan Thomas’ın adından aldı. Ülkesini dolaşıp şarkılar söyleyerek folk şarkıcısı Woody Guthrie’den esinlenen bir yaşam sürdürdü. Profesyonel olarak çalışmaya, New York’un Greenwich Village kahvele­rinde Guthrie’nin Büyük Bunalım dönemi baladlarını ve kendi bestelerini söyleyerek başladı. 1962, 1963 ve 1964 yıllarında çıkar­dığı albümlerle ün kazandı. “Blowin’ in the Wind” ve “The Times They Are a-Chan- gin'” adlı parçaları Medeni Haklar Hareke- ti’nin marşları haline geldi. Şarkıları, özel­likle melodilerinin basitliği açısından folk geleneğine dayanıyor, çoğunun sözlerinde eğretileme, hatta alegoriye rastlanıyordu.

bob-dylan

Dylan 1965’te elektronik çalgılarla rock and roll ritimlerini kullanmaya başladı ve folk rock adı verilen yeni bir türün hazırla­yıcılarından oldu. Geçirdiği motosiklet ka­zasının ardından bir süre gözden uzak yaşadıktan sonra 1968’de çıkardığı John MVesley Harding albümündeki kısık, düşün­celi ton ve deneysel country-and-western düzenlemeleri dinleyicilerini şaşırttı. Country-and-western öğelerini 1969 tarihli Nashville Skyline albümünde daha ağırlıklı ola­rak kullandı. Müzik çalışmalarını daha son­ra da sürdürerek Blood on the Tracks (1975), Infidels (1983), Oh Mercy (1989) ve Under the Red Sky (1990) gibi albümleriyle dikkatleri çekti. 1989’da 17. Uluslararası İstanbul Festivali’nde bir konser verdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.