Bitki Örtüsünün İnsan Üzerindeki Etkileri

Coğrafyanın vazgeçilmez unsurlarından birisi olan bitki örtüsünün insan hayatına etkisi oldukça fazladır. Öyle ki insanların yaşamları ve yerleşme alanları bu neden üzerine temellenir.

Bitki örtüsü öncelikle insanların yeryüzü üzerinde dağılışlarını etkiler. İnsanlar, yeryüzünde yaşamaya, tarıma ve hayvancılığa elverişli olan alanlara yerleşmeye özen gösterirler ve böylece yerleştikleri alanlarda geçimlerini sağlarlar. Tabi ki bu durum doğal olarak ekonomik faaliyetleri de etkiler. Yerleştikleri alanlarda o bölgenin bitki örtüsü özelliklerine göre tarım ya da hayvancılık gibi ekonomik faaliyetler yaparlar bu durumda bitki örtüsünün ekonomik faaliyetleri etkilediğinin göstergesidir.

İnsanlar yaşadıkları alanlarda yetişen yiyecekleri yiyerek beslenirler ve bununla birlikte o bölgenin bitki örtüsünün ve ikliminin gerektirdiği şekilde giyinirler. Bu durum aynı zamanda kişilerin fizyolojik yani vücutlarının gelişimlerini de etkilemektedir.

Her yörenin ya da her bölgenin kültürel faaliyetleri, endüstri dağılışı farklıdır. Kişiler yaşadıkları bölgenin kültürü ile yoğrulur ve bir bölgenin bitki örtüsü o yerin endüstri dağılışını, ulaşım faaliyetlerini, turizm faaliyetlerini, tarım faaliyetlerini ve tarım ürünlerinin çeşitliliğini etkiler. Ayrıca bitki örtüsü konut tipi ve konut yapı malzemeleri üzerinde de etkilidir.
Bitki Örtüsünün İnsanlara Etkisi Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.