Birey ve Toplum Arasındaki İlişki

Her toplumu bireyler meydana getirir ve aralarında kopmaz bir bağ vardır. Peki birey ve toplum arasındaki ilişki nedir ? bu konuda sizlere bilgi vereceğiz.

 

İnsanlar sahip olduğu kişilik özelliklerine ögesi olduğu toplum sayesinde sahip olurlar. O toplumun kültürü, gelenekleri, görenekleri ve değer yargıları o insanı yoğurur ve kendi kültürüne uygun bir kişi haline getirir. Bu bağlamda bakıldığında birey, taşıdığı özellikler dahilinde yaşadığı toplumun aynasıdır diyebiliriz.

Birey ve toplum arasında yukarıda da söylediğimiz gibi kopmaz bir bağ vardır. Çünkü toplumu meydana getiren bireyler sürekli birbirleri ile etkileşim içindedirler ve doğal olarak sürekli birbirlerini etkilerler. Herhangi bir yardım konusunda birbirleri ile yardımlaşırlar. Bu durum aslında insanın sosyal bir varlık olması özelliğinden de kaynaklanmaktadır. Kişiler doğuştan sosyal birer varlıktır bu nedenle de çevrelerinde hayatlarında sürekli birilerine ihtiyaç duyarlar bu nedenle de birey için içinde bulunduğu ve kendilerini ait olarak gördükleri toplum oldukça önemlidir.

Birey ve Toplum Arasındaki İlişki Kısaca Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.