Bilimsel Araştırma Basamakları Nelerdir

Günümüzde bilimin daha da ilerlemesi ile çalışmalar da artmıştır. Bu yazımızda sizlere bilimsel araştırma yöntemleri konusunda bilgi vereceğiz.

  1. Gözlem ve araştırma konusunun belirlenmesi: Araştırmacı ilgilendiği ve merak ettiği araştırmaya açık olan bir konuyu kendisine araştırma konusu olarak seçer.
  2. Bilgilerin toplanması: Konu belirlendikten sonra araştırma yapan kişi konu ile ilgili araştırmalar yapar ve bilgiler elde eder.
  3. Konuya ilişkin kaynakların taranması: Araştırmacı konuyla ilgili derinlemesine literatür yani kaynak taraması yapar.
  4. Hipotezlerin oluşturulması: Araştırmacı kaynak taraması yaptıktan sonra araştırma yapacağı hususlar hakkında hipotezler ortaya koyar.
  5. Araştırma yöntem ve modelini belirleme: Bu basamakta araştırmacı yapacağı araştırma sürecinde kullanacağı araştırma yöntemlerini ve modellerini araştırma konusuna uygun olarak seçer.
  6. Verileri toplama ve analiz etme:  Araştırmacı araştırma yöntem ve modelini belirledikten sonra araştırmasını yapar verileri toplar ve bu bulguları değerlendirerek analiz eder.
  7. Rapor yazılması: Çalışma sonucunda araştırmacı, çalışmalarını nasıl yaptığına dair kullanığı yöntemler ve detayları hakkında bilgi verir.

Bilimsel Araştırma Basamakları Nelerdir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.