Benzetme Nedir

Türkçede anlatımı daha etkili ve net sağlayabilmek için bir çok söz sanatından faydalanılmaktadır. Bu yazımızda sizlere benzetme nedir kısaca konusunda bilgi vereceğiz.

Anlatımı akıcı ve etkili hale getirmek amacıyla bir kaç nesne ve kavramlar arasında benzerlik yapma sanatına benzetme ya da teşbih adı verilmektedir. Bu söz sanatı Türk sözlü ve yazılı edebiyatında çok falaca kullanılmaktadır. Bir benzetme söz sanatında en az iki en fazla ise dört unsur yer almaktadır. Bunlardan asıl iki unsur; benzeyen ve kendisine benzetilen iken yardımcı unsurlar ise benzetme edatı ve benzetme yönü yardımcı unsurlarıdır.

Benzetme yani teşbih sanatı, barındırdığı öge sayısına göre de isimler almaktadır; unsurların hepsi ile benzetme yapılıyorsa ayrıntılı teşbih, esas unsurlarla yapılıyorsa beliğ teşbih, eğer benzetme yönü söylenmeden teşbih yapılıyorsa mücmel teşbih, eğer benzetme edatı kullanılmadan teşbih sanatı yapılıyorsa müekked teşbih adı verilmektedir. Teşbih sanatı bu üç gruptan biri ile yapılmaktadır.

Benzetme Nedir ve Örnekleri Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.