Bakanlar Kurulu Kabine Değişikliği Ne Zaman Kimler Değişecek

Kabine değişikliği ne zaman yapılacak 2014, yeni bakanlar kimler olacak kimler değişecek, 2014 Kabine revizyonu ne zaman, tarihi belli oldu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ‘ın dershaneleri konu edinen son açıklamalarının ardından konu hakkında ABD’de bulunan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın ne diyeceği merak edilir oldu. Erdoğan’la ‘öğrenci evleri’nde hem fikir olamayan Arınç’ın bu konuya ne yorum yapacağı merak ediliyor. Hafta başında Türkiye ‘ye geri dönecek Arınç’ın hükümet sözcülüğü vazifesinden de ayrılacağı dilden dile dolaşıyor.

kabine değişikliği

Arınç bırakabilir

Erdoğan ile “cemaat” arasında gergin günlerin yaşanmasıyla birlikte Bakanlar Kurulu toplantısı ardından “Yüreğinizi ferah tutun” söylemleriyle güven sağlayan Arınç’ın konumunu değiştirebilir. AK Partide iki söylem üzerinde duruluyor. Arınç’ın kabine dışında olmasına hiç kimse olanak tanımıyor. Ancak kendi arzusuyla sözcülükten ayrılabileceği ihtimalide göz önünde bulunduruluyor. Başbakan Erdoğan, Aralık ayında kabine değişikliği yapacak. Belediye başkanlığa adaylık koymaları yüksek ihtimal olan Binali Yıldırım, Fatma Şahin, Sadullah Ergin’in koltuğuna 3 kişi getirilecek. Arınç’ın sözcülükten ayrılmasıyla bu koltuğa ise Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın getirilmesi muhtemel olacak gibi gözüküyor. Fakat şöyle bir durum da söz konusu ki; Bozdağ’ın  yeni Adalet Bakanlığı içinde adı geçmektedir. Bu durum geçerli olura o zaman hükümet sözcülüğüne getirilecek ismin Mehmet Ali Şahin olacağı düşünülüyor. Diğer bir duyum ise Arınç ise Diyanet, Vakıflar gibi kurumların başına getirilmesi meselesidir.

Dershanelerin kapatılması konusunun ardından AK Parti-cemaat ilişkilerinin ne olacağı da gündemi kurcalıyor.. “Artık eskisi gibi olamazlar” düşüncesini savunanlar çok fazla..  Ancak AK Parti kulislerinde “Cemaatin oyu en fazla yüzde 3” gibi söylemler de duyulmuyor değil. Başbakan’ın yakın görevlilerinden bir isim ise bu oranın en fazla yüzde 1’lik olduğunu duyurdu. “Daha evvel uyguladığımız bir istatistikte  STV izleyicisinin Başbakan’a yakınlığı Kanal 7 izleyicisinden daha çok” diyen aynı kişi, dershanelerin kapatılması konusunda halkın yüzde 60 hem fikir. AK Parti tabanının oy yüzdesi yüzde 60’tan çok” diyen de aynı yakın görevlidir.

Dershanelerin kapatılması konusunda hem fikir olmayan AK Parti Milletvekili İdris Bal’ın kesin ihraç edileceği de gündemde. AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Bal’ın disipline verilmesinin bu konuyla ilişkili olmadığına değindi.  Ünal, Bal’ın 2.5 ikazlara uymadığını parti disipliniyle uzaktan yakından alakası olmadığını öne sürdü. Bal’ın, Gezi olayından Mısır ve Suriye’ye kadar hükümet politikasını yeren söylemleri vardı. Bal haricinde AK Partili 3 milletvekili de dershanelerin kapatılmasına yanlısı değildi. Ünal, bu milletvekilleri disipline verilmediğine değindi.  Ünal, dershanelere ilişkin karar AK Parti grubundan sıkıntı yaşamadan çıkacağı düşüncesini taşıyor.

Ünal, dershane kararının AK Parti-cemaat ilişkilerini nasıl bir süreç izleyeceğine ise “Dershaneler 40 senedir tartışma konusu. Ayrıca dershaneleri kapatma söz konusu değil yalnızca dönüştürüyor ve statülerini farklılaştırıyoruz” dedi.

Sizce Yeni Kabine Değişikliği Sonrası Hangi Bakanlar Değişmeli ve Kimleri Hangi bakanlıkta Görmek İstiyorsunuz ? Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.