Bağırsak Gazı Nedir Nasıl Çıkarılır

Bağırsak Gazı Nedir, Bağırsak Gazı Nasıl Önlenir

Bağırsak gazı, büyük ölçüde yutulan hava­dan, daha az oranda da sindirimin yan ürünü olarak ortaya çıkan gazlardan oluşan ve sindirim kanalı içinde biriken uçucu maddedir. İnsanın sindirim kanalında normal olarak 150-500 cm3 kadar gaz bulunur. Yemek sırasında yutularak mideye giren hava, geğirme yoluyla dışarı atılmadığında bağırsaklara geçer.

Midedeki gazın yaklaşık yüzde 15-16’sı oksijen, yüzde 5-9’u karbon dioksit, geri kalanı da azottan oluşur. Solunan havanın yüzde 21’ini oluşturan oksijenin oranındaki bu azalma, oksijenin bir bölümünün mide­deki kılcal damarlar tarafından emilmesinin sonucudur. Karbondioksit, alınan besinle­rin mide salgılarının etkisiyle parçalanması sonucunda açığa çıkar. Azot ise, ne kullanı­labilen, ne de gaz olarak soğurulabilen eylemsiz bir element olduğundan genellikle olduğu gibi bağırsaklara geçer.

Oksijen ve karbon dioksitin bir bölümü incebağırsakla emilir, geri kalanı da hemen kalınbağırsağa aktarılır. Normalde, gazın geçişi düzenli bağırsak kasılmalanyla sağla­nır. Incebağırsakta bir tıkanıklık söz konusu olduğunda ise, her biri 3.500 cm3 kadar gaz toplayabilen ve bağırsağı gererek ağrıya neden olan gaz kesecikleri oluşur.

Kalın bağırsaktaki gaz hacmi genellikle 100-200 cm3 kadardır. Bağırsakların bu bölümüne ulaştığında, gazın bileşimindeki oksijen iyice azalmış, karbondioksit ise artmıştır. Ayrıca, bakterilerin yol açtığı mayalanma sonucunda, başta hidrojen ol­mak üzere bileşimine yeni gazlar katılmış­tır. Bu hidrojenin bir bölümü kana karışa­rak solunumla dışarı atılır. Besinlerin maya­lanmasından doğan öbür gazlar arasında, metan, hidrojen sülfür, amonyak ve kükürt içeren çeşitli merkaptanlar sayılabilir. Ka­lın bağırsaktaki gaz fazlası, yellenmeyle dı­şarı atılır. Fasulye, soğan, lahana, karnaba­har gibi bazı bitkiler, bileşimlerindeki kü­kürt miktarının fazla olması nedeniyle gaz oluşumunu artırır. Temel olarak bitkilerle beslenen sığır gibi otçul hayvanların bağır­saklarında, insanlarınkinden çok daha fazla gaz vardır. Bu hayvanların bağırsaklarında açığa çıkan gaz miktarı günde birkaç litreye ulaşabilir. Bağırsak gazı nasıl çıkarılır bilgisi.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.