Azot Döngüsü Nedir Nasıl Oluşur

Canlıların yaşamlarını sürdürebilmeleri için bir çok maddeye ihtiyacı olduğu gibi azota da canlılar ihtiyaç duymaktadır. Çünkü azot; proteinlerin ve DNA’nın önemli bir bileşeni olma özelliği taşımaktadır.

Organizmalar ölüp toprağa karıştıklarında yapılarında bulunan azot bileşenleri toprağa karışır; hayvan dışkılarındaki amonyak türü azotlu maddeler doğaya yayılır. Bu azot bileşenleri toprak ve suyun içinde bulunan bakteriler tarafından parçalanır.

 

Parçalama esnasında ise amonyak ve serbest azot gibi maddeler oluşur ve doğaya yayılır. Amonyak ise kimyasal tepkimelere girer ve amonyum tuzları haline gelir.

Azotun yapay olarak üretildiği de günümüzde kullanılan bir yöntemdir ancak azot oksitlerinin ya da diğer gazların yapay olarak üretilip kullanılması ozon tabakasının incelmesi konusunda büyük etkendir. Bu durum da azot döngüsünün işleyişini etkilemektedir.

Hayvanlar ise ihtiyçları olan azotu yedikleri canlılardan ve bitkilerden temin etmektedirler.

Azot Döngüsü Nedir Kısaca Özeti Hakkında Sizlere Bilgi Verdik. Bu Yazımız İçin Yorumlarınızı ve Sorularınızı Hemen Bizlerle Yorum Kısmından Paylaşın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.