Azot Döngüsü Nedir Nasıl Gerçekleşir

Yeryüzünde yaşayan tüm canlıların yaşamlarını sağlıklı ve sistemli bir şekilde devam ettirebilmeleri için en önemli maddelerden bir tanesi de azottur. Azot döngüsü olayı ise bitkiler, hayvanlar ve madenler arasındaki etkileşim ile meydana gelmektedir. Azot o kadar büyük hayati önem taşıyan bir elementtir ki; eğer azot olmasa idi protein ve hücre de olmazdı ve böylece hücrenin olmadığı yerde canlıdan da söz edilemeyecekti. Bu nedenle de canlı vücudunda protein ve vitamin yapılarının içinde %15 kadar azot yer almaktadır. Canlıların yaşamış olduğu atmosferde ise %78 oranında azot bulunmaktadır.

Havada serbest bir şekilde bulunan azot gazı doğada doğal halde bulunurken hiç bir canlı azot gazından fayda sağlayamaz bu nedenle de azot gazının canlılar için kullanılabilir hale gelmesi gerekmektedir. Bu da ancak ve ancak canlılar arasında azot döngüsünün meydana gelmesi ile sağlanır.

Peki Azot Döngüsü Nasıl Gerçekleşir?

Atmosferdeki azot gazı yeryüzüne iner ve tekrar atmosfere döner bu olaya da “Azot Döngüsü” adı verilir. Canlıların yaşamlarını devam ettirebilmeleri için ihtiyaç duydukları amino asit, amonyak ve nitrik asit gibi kimyasallar azotun yapısında bulunmaktadır. Soluduğumuz havada da bulunan azot kokusuz ve renksiz bir gazdır. Periyodik cetvelde ise”N” sembolü ile gösterilmektedir.

Yağmur, kar, çiğ, nem gibi olaylar ile azot gazı yeryüzüne iner ve toprağın yapısına katılır. Hava sıcaklığı arttığında ise yeryüzünde buharlaşma meydana gelir ve azot gazı tekrar buharlaşarak gökyüzüne çıkar. Bu döngü sürekli devam eder ve bu olaya da “Azot Döngüsü” adı verilir.

Azot Döngüsü Nedir Nasıl Oluşur Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Bize Hemen Yazabilirsiniz. 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.