Aziz Sancar Kimdir Hayatı Kısaca

Aşağıda Aziz Sancar kimdir hayatı kısaca olarak ele alacağız.

Aziz Sancar, 8 Eylül 1946 yılında Mardin’in Savur ilçesinde doğmuştur. Aziz Sancar, Mardin’de çok çocuklu bir ailenin çocuğu olarak yaşamıştır. Babası Abdülgani annesi Meryem’dir. Sekiz kardeşe sahip olarak hayata başlamıştır. Yedi yaşında çalışmaya başlamıştır. Yokluk içinde bir hayat yaşadığı ve sürekli olarak çalışmak zorunda kalıp eski kıyafetlerle hayatını idame ettirdiği de bilinmektedir. Fakat asla azminden ödün vermemiş ve bu durumu bir şikayet konusu yapmamıştır.

Futbolla yakından ilgilenmiştir. Futbolda kariyer yapmayı hedeflemiştir. Fakat daha sonra okuluna devam etmeye karar vermiştir. Çok başarılı bir öğrencilik hayatı olmuştur. 1963 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazanmıştır. Doktorluk için ilk adımları atmıştır. Fakülteyi başarıyla bitirmiştir. Memleketine dönerek iki yıl boyunca hekimlik hizmetinde bulunmuştur.

Aziz Sancar, NATO- TÜBİTAK bursu ile Amerika’ya gitmiştir. Amerika’da eğitim faaliyetlerini ve mesleğini icra etmiştir. Bilimsel olarak çalışmalar yapma imkanı bulmuştur. Bilimsel araştırmalara katılması onu biyoloji ve kimya alanlarında yeni araştırmalar yapmaya sevk etmiştir.

Moleküler Biyoloji alanında doktora yapmıştır. Yale Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdürmüştür. Biyokimya alanında çalışmalar yapmıştır. DNA üzerinde yaptığı çalışmalarla Nobel Ödülü kazanmıştır. Nobel ödülü kazanması herkes için bir ilham kaynağı olmuştur. North Carolina Üniversitesi’nde Biyokimya ve Biyofizik Bölümü’nde çalışmalarını sürdürmektedir. Bir bilim insanı olarak ülkemizi Amerika’da temsil etmekte ve sürekli olarak da Türkiye’ye gelip gitmektedir.

Aziz Sancar Kimdir Hayatı Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.