Ayrımcılık ve Irkçılık ile İlgili Kompozisyon Yazı

Aşağıda ayrımcılık ve ırkçılık ile ilgili kompozisyon yazı kısaca olarak ele alacağız.

İnsanlar kendileri için müreffeh ve hür bir dünya kurmak için çeşitli sosyal düzenler kurmuşlardır. Bu düzenler çeşitli siyasi düzenlere ya da dini inançlara göre şekillenmektedir. Sosyal düzenlerin eksenini ekseriyetle dini inançlar oluşturmaktadır. Birçok sosyal düzen içinde insan haklarına yer verilse de birçoğunda buna dikkat edilmemektedir.

Ayrımcılık ve ırkçılık sosyal düzenler içinde insanlar için sorun oluşturan normlar olarak ortaya çıkmaktadır. Ayrımcılık yapılması, insanların parasına, mülküne,, soyuna göre farklı muamelelere muhatap olması ya da maruz kalması demektir. Ayrımcılık insan haklarına aykırıdır. Hukukun üstünlüğünün göz ardı edilmesi hatta ayaklar altına alınmasıdır.

Bir insanın seçemediği ve mutlak kaderi olan ırkı, üstünlük meselesi yapılınca ırkçılık faaliyetleri de insanlar arasında haksızlıkların yaşanmasına neden olmaktadır. Irkçılık nedeniyle cana kıyanlar, soykırım yapanlar da bulunmaktadır. Bu nedenle ayrımcılık ve ırkçılık çok kötüdür.

İnsanların huzur ve barış içinde yaşamasına engel olan, toplumda güven ortamının yıkılmasına neden olan ayrımcılık ve ırkçılık toplumsal sınıfların oluşmasına ve toplumda tabakalaşmasına neden olmaktadır. Böylece toplumsal kutuplaşmalar oluşmakta ve çatışma ortamları da doğmaktadır.

Ayrımcılık ve ırkçılık sosyal düzenin bozulmasına neden olmaktadır. Bu nedenle sosyolojik sorunlar da meydana gelmektedir. Bu da daha büyük sorunların yaşanmasına neden olmaktadır.

Ayrımcılık ve Irkçılık ile İlgili Kompozisyon Yazı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.