Aydınlanma Çağı Nedir Kısaca

Aydınlanma çağı ne demektir hakkında bilgi özet, Aydınlanma çağı nedir kısaca

18. yüzyılda baş göstermeye başlayan aydınlanma felsefesinin geliştiği döneme aydınlanma çağı adı verilmektedir. Bu dönemde Avrupa’da her alanda gelişmeler yaşandı; akılcılık,bilim ve teknoloji alanları da ilerledi. Ayrıca Sanayi inkılabının yapılabilmesi için uygun ortam sağlandı.

Aydınlanma çağı, aklı esas almıştır. Akıl yönünde yapılan çalışmaları desteklemiştir. Aydınlanma çağında aklın temel alınması sonucunda deney ve gözlem de aklın ürünlerini ortaya koyduğu gerekçesiyle ortaya çıkmıştır.

15.yüzyılda aydınlanma çağına ortam hazırlayan keşifler ve icatlar yapılmıştır. Bu çalışmalar da aydınlanma çağının sürecine bir hız kazandırmıştır. Bu çalışmalarla karanlık çağ sona ermiştir ve Orta Çağ başlamıştır.

Yönetimi din ve Tanrı üzerine kurulmuş toplumlar sonucunda aydınlanma çağı kendini göstermiştir. Genel olarak aydınlanma çağı için, yoğun olarak görülen din, Tanrı ve hatta kilise dönemine tepki olarak çıkan bir dönemdir diyebiliriz.

Buna göre, aydınlanma çağının ortaya çıkmasında Reform ve Rönesans hareketlerinin aydınlanma çağının başlamasında büyük oranda rol oynadığını söyleyebiliriz.

Halk kilisenin diretmesi sonucunda ve kilisenin aslı olmayan bir şekilde cennetten arsa satma gibi faaliyetlerin artmasıyla birlikte Martin Luther’in öncülüğünde Reform ve Rönesans hareketleri başlamıştır ve bu hareketlerin sonucunda da aydınlanma çağı başlamıştır.

 Aydınlanma Çağı Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

7 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.