Atatürk’ün Özellikleri Kısaca

Mustafa Kemal Atatürk, Türk milleti için oldukça büyük ve önemli bir kişidir. Öyle ki Türk milleti onun ölümünden yıllar geçmesine rağmen Atatürk’ün davranışlarını kendisine örnek almıştır ve Atatürk özellikleri konusunda oldukça hassas davranmaktadır.

Atatürk’ün kişisel özellikleri;

Atatürk vatan severdi. O, vatanını korumak ve ülkemizi çağdaş medeniyetler seviyesine ulaştırmak için hiç bir fedakarlığı göz ardı etmemiştir ve özellikle Türk milleti gençlerinden de aynı yolda ilerlemelerini istemiştir.

Atatürk idealistti ve Atatürk’ün en büyük ideali Türkiye Cumhuriyeti’ni gelişmiş ülkeler arasına çıkarmaktı. Bu ideali uğruna ise tarih ve yaşadığı süre boyunca bir çok çalışmaların altına imza atmıştır.

Atatürk sabırlı ve disiplindi idi. Mustafa Kemal Atatürk, ülkemizin geleceğini ilgilendiren önemli konularda büyük özveri ve disiplin ile düşünür ve olayları birbirleri ile ilişkilendirerek irdelerdi.

Atatürk ileri görüşlüydü. Olayları neden ve sonuçlarını birbirleri ile bağlantılı yorumlayarak olayların sonuçlarını önceden tahmin edebilirdi.

Atatürk açık sözlüydü. Mustafa Kemal Atatürk; düşündüğünü söylemekten kesinlikle çekinmezdi ve her seferinde “Ben düşündüklerimi açıkça söylerim ki eğer hatalı konuşursam halk beni uyarır.” derdi.

Atatürk mantıklıydı. Mantığına uymayan hiç bir adım atmazdı. Olayları öncelikle kendi akıl ve mantık süzgecinden geçirir daha sonra mantıklı olduğuna karar verdiğinde çalışmalarına başlardı.

Atatürk çok cepheli idi, yani Atatürk hem bir alanda çalışmalara başlayıp diğer taraftan da o çalışmalar konusunda uygulamalar yapıyordu. Örneğin; inkılapları yaparken bir taraftan çalışmaları yürütürken diğer taraftan da inkılapları uygulamaya koymuştur.

Atatürk’ün Özellikleri Kısa Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.