Atatürk’ün Öğrenim Hayatı ile İlgili Yazı Araştırma

Aşağıda Atatürk’ün öğrenim hayatı ile ilgili yazı araştırma kısaca olarak ele alacağız.

Mustafa Kemal 1881 yılında Selanik’te doğmuştur. Annesi Zübeyde Hanım, babası Ali Rıza Bey’dir. Annesi sayesinde mahalle mektebine başlamıştır. Okul hayatına başlamasını da babası teşvik etmiştir. Küçük yaşlardan itibaren okul hayatında zeki ve çalışkan bir öğrenci olmuştur.

Şemsi Efendi Okulu’na devam eden Mustafa Kemal başarılar elde etmeye başlamıştır. Ardından dayısının yanına yerleşmeleri ile okula ara vermek zorunda kalmıştır. Daha sonra dayısının destekleriyle ders çalışmaya ve okumaya yeniden başlamıştır. Mülkiyeye yazılmıştır. Fakat her zaman asker olmak gayesi gütmüştür.

Mülkiyeyi kendi arzusuyla bıraktıktan sonra yine kendi arzusu ile sürekli hayalini kurduğu askeri okula başlamıştır. Askeri eğitimlerde çok büyük başarılar elde ederek askerliğini en iyi şekilde gerçekleştirmeye başlamıştır. Askeri okullarda üstün başarı gösteren öğrenciler arasında yer almıştır.

Harp okulunu bitirerek Osmanlı subayı olmuştur. Birçok savaşta ve cephede özel görevler üstlenmiştir. Şam’da 5. Ordu’da staj yapmıştır. Balkan savaşlarında ve Trablusgarp Savaşı’nda bulunmuştur. Birinci Dünya Savaşı’nda çok önemli cephelerde bulunmuştur.

Irak – Filistin Cephesi ve Çanakkale Cephesi, Birinci dünya Savaşı’nda öne çıktığı cepheler olmuştur. Askerlik hayatı da okul hayatı gibi çok başarılı geçmiştir. Cumhuriyet döneminde gençlere üniversitelerde çok önem vermiş ve yeni harflerle geometri kitabı yazmıştır.

Atatürk’ün Öğrenim Hayatı ile İlgili Yazı Araştırma Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

  1. süpersiniz, ödevim Atatürk’ün Öğrenim Hayatı ile İlgili Yazı Araştırma kısa olsun istiyordum. açıkçası bu kadar özenli hazırlanmış yazı için şanslıyım, bana katılanlar yorum yazsın :)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.