Araba Camına Film Çekme Yasak mı

Cama siyah film çekene Yargıtay Mahkemesinden Kötü Haber

Araba camına film çekme yasak mı, arabada cam filmi yasak mı son durum ve mahkeme kararı 2014

Sakaryada bir vatandaş arabasının camlarına siyah film çektiği gerekçesiyle ceza aldı.

cam filmi

Yerel mahkemenin vatandaş lehine verdiği karara rağmen polis konuyu yargıtaya götürdü ve emsal niteliğinde bir karar olan “araç içindekileri tehlikeye sokacak şekilde camı kaplatmak suçtur” kararı çıktı.

Tartışma Ahmet Ç. isimli vatandaşın siyah film çektiği camlardan dolayı 154 tl ceza yemesinden ortaya çıktı. Ahmet Ç. sürüş kalitesine yönelik bir etkide bulunmadığını savunduğu camlarla ilgili cezayı sakarya 4.sulh mahkemesine götürdü.

mahkeme, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 30/1-b maddesinde görüşü engelleyecek veya kaza halinde araç içindekiler için tehlike olabilecek süs, aksesuar veya çıkıntıların yasak olduğunun belirtildiğini ifade etti. Bundan ötürü mahkeme kaza olduğu durumda aracın siyah filmle kaplı camlarının içeridekilere herhangi bir zarar vermediği gerekçesiyle cezayı iptal etti.

Emniyet konuyu yargıtaya taşıdı,  yargıtay ise bu siyah camların görüşü engellediğini ve kazaya sebebiyet verebileceğini söyleyerek kararı bozdu ve emsal niteliğinde bir karar verdi. Ahmet Ç. herhangi bir ceza almazken bundan sonra aynı araca ceza yazılabilecek.

Görüşü Engelleyen Arabanın Camına Film Çekme Artık Yasak Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

  1. Merhaba, ben arabamı çok koyu olmayan, görüş kalitesini engellemeyen siyah cam filmiyle kaplattım çünkü güzel ve bakımlı bir bayan olduğum için sürekli rahatsız ediliyordum, Polis beni 2 kere uyardı ve arabamın trafikten Men edileceğini söylediler, ne yapmalıyım? Tekrar filmleri çıkarttırmalımıyım?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.