Anadolu’da Farklı Dönemlerde Pek Çok Uygarlıkların Kurulmasının Nedenleri

Anadolu’da Farklı Dönemlerde Pek Çok Uygarlıkların Kurulmasının Nedenleri Nelerdir

Anadolu,orta kuşakta bir bölgedir ve bu nedenle iklim şartları olumludur.İnsan hayatının kaliteli sürdürülmesine olanak verir ve aynı zamanda tarım ve hayvancılık için oldukça müsaittir.

Aynı zamanda verimli topraklara sahip olan Anadolu kuzeydeki ve güneydeki bozkır,çöl gibi alanlara karşı üstündür ve bu yüzden farklı uygarlıklar tarafından sık sık istila edilmiştir.

Anadolunun 3 yanı denizlerle çevrilidir.Bu,çeşitli denizcilik faaliyetlerini ve iklimle ilgili faktörleri olumlu kılmıştır.
Toprakları nehirleriyle bol su kaynaklarına sahip olan Anadolu,bu nedenle tarım ve hayvancılık için olumlu şartlar oluşturmaktadır.
Avrupa,Asya ve Afrika arasında konumlanmıştır.Karadan ya da denizden kolaylıkla ulaşılabilir ve çeşitli ticaret yollarının üzerindedir.
Daha önce de söz edildiği gibi pek çok kavim olumlu şartları ve konumu dolayısıyla Anadolu’yu istila etmiş ve daha önce bu topraklarda bulunan medeniyetlerle etkileşim halinde olan yeni uygarlıklar kurmuştur.

Anadolu aynı zamanda konumu itibarıyla yakın olduğu Mısır,Ege ve Yunan medeniyetleriyle sıkı ilişki içinde olmuşve bu medeniyetlerin etkisi altında kalmıştır.

Avcılık ve toplayıcılıkla yaşamını sürdüren insanların tercih etmesinin yanında,verimli toprakları ve uygun iklim koşullarıyla tarım ve hayvancılık yönünden zengin bir bölge haline gelmiştir.

Tüm bu nedenlerden ötürü Anadolu pek çok uygarlığı barındırmış ve sık sık istilalara uğramıştır.Farklı medeniyetlerin senteziyle köklü ve çeşitli bir kültür meydana gelmiştir.Bu da uygarlığın gelişimine büyük katkı sağlamıştır.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.