Amerika’yı Kim Keşfetti

Amerika’yı keşfeden kişi Kristof Kolomb’dur. Cenovalı kaşif olan Kristof Kolomb, gezgin ve sömürgecilik kişiliği ile İspanya’da bulunan Katolik Krallıkları egemenliğinde bulunan Atlas Okyanusu’nu geçerek dört sefer gerçekleştirmiştir. Bu seferler sonucunda Kristof Kolomb, Hispanyola Adası’nda, Yeni Dünya’da bulunan İspanyol Kolonizasyonu’nun başlamasını sağlayan kalıcı yerleşimler kurmuştur.

Amerika kıtasına ilk olarak 11. yüzyılda Leif Ericson liderliğindeki Viking seferleri ile erişilmiştir. Ancak Amerika’yı ilk keşfeden kişi olarak Kristof Kolomb tarihi belgelerde geçmektedir. Çünkü Kristof Kolomb, yaptığı seferler sonucunda Amerika kıtasında yüzyıllarca sürecek olan kalıcı temasların, fetihlerin ve kolonizasyon döneminin başlamasına ortam hazırlamıştır. Bu sebepten dolayı da Batı dünyasının tarihsel gelişiminde Kristof Kolomb’un büyük bir etkisi olmuştur. Amerika’nın keşfinden sonra ise Kristof Kolomb, Hristiyanlık dininin yaymayı amaçlamıştır.

Doğu Hint Adaları’na sefere çıktığı dönemde bilinmeyen kıta keşfettiğini kesinlikle itiraf etmeyen Kristof Kolomb, bu alanda yaşayan yerli halka ise “İndios” yani “Hint” demiştir ve yerli halk ile ilişkilerini kuvvetlendirmiştir.

Amerika’yı Kim Kurdu Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.