ALES Soruları 17 Kasım 2013 (Cevap Anahtarı ve Yorumlar)

ALES sınavı sona erdi. Sonbahar Dönemi ALES soruları ve cevapları 17 Kasım 2013 ayrıca Güz Dönemi ALES sınav soruları ve cevap anahtarı ÖSYM yorumlarla birlikte bu sayfada ..

ALES bugün yapıldı – Sorular ve cevap Burada

 ALES, ÖSYM tarafından Van dışındaki tüm iller ve Lefkoşa ile Bişkek’te gerçekleştirildi. ALES’ e Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı gibi gibi görevleri hedefleyen kişiler girmektedir.

17 Kasım 2013 ALES Çıkan ve Hatırladığınız Soruları Cevapları Aşağıdaki Yorum Kutucuğundan Anında Yazabilirsiniz.

ales

ALES, Türkiye’deki yüksek lisans eğitimi almayı dileyen tüm kişilerin mutlaka girmesi gereken bir sınavdır.

2013 ALES Soruları Kamuoyuna Açıklanır Açıklanmaz Bu Sayfada Yer Alacaktır. Sorular en kısa sürede bu sayfada olacak.

Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı gereksiniminin giderilmesi için, yurt dışında yüksek lisans eğitimi almak isteyenlerin seçiminde ve pedagojik formasyon almayı dileyen kişilerin seçiminde bu sınav puanı gereklidir.

ALES Puanınızı Hesaplamak İçin Tıklayın

Bu denli önemli olan bu sınav 17 Kasım Pazar günü saat 09.30’da gerçekleştirilecek Sınav süresi 180 dakikayla sınırlı olacak. Sınav soruları,  sayısal ve sözel bölümden meydana gelen yetenek testi kapsamındadır. Sınav dili Türkçe’dir.

27 yorum

  • Artık soruların %20sini yayınlayacaklar ya ondan gözükmüyor. Aralara bak say toplam 200 soru varsa mesela sadece örnekleme 40ını yayınlamışlardır. Aslında bu sayfayı hatırladığınız soru ve cevapları yazmaları için açmışlar ama gördüğüm kadarıyla güzin abla köşesine dönmüş. Geçmiş ola..

 1. arkadaşlar,bilseniz defalarca bu sınava grişimi üzüntüden hayattan soğuşumu,sonra gittim kpss matematik aldım onlarda aynı konu zaten,çöpe atılan ygs matematik üç kitap onlara ,ales sayısal kitapları kpss soru bankası ama matematik kısmını ne bulursam çzödüm matematik konularını artık biliyorum,o kitaplara da değer verdim,çok çalıştım ve yıllardır çalışıyorum hala,ama hızlı çözemiyordum üzüntü ile sınavdan çıkardım,hala hızlı değilim ama çok çaba gösterdim,a sosyal bir insnaım artık aklımın köşesinde Ales var dualarımı da ales var.amacım 55 geçmek onu bile yapamıyordum.Eğitim temelden zayıf ilokulu 1 öğretmen ve sınıfta 1 ler 2 ler üç ler …hep böyle okudum,kitaplarım bile yoktu,inanın bana yiyecek ekmek bile,yurd hayatımda ortaokulu dışardan 1 yılda okudum ve gece gündüz çalıştım normal bir seviyeye gelmek için,Bilseniz gecem gündüzüm çalışmak ve her sınava girdim bu sınavda sayısal 62 aldım zaman yine yetmedi ama ben buna bile çok sevindim,kitaplar alıp çalışma şansım var onlarla artık keşke önceden olabilseydi vakit kaybetmezdim,Sizde üzülmeyin,kpss matemtik,ales sayısal,ygs matematik,onda limit türev ve logaritma matematiğine çalışırsınız her kitapa kıymet verin bir konu diğerinde daha net anlatılıyor,ben yine gircem inşallah hedefim 70 almak bana dua edin,Sizde istediğinize ulaşırsınız inşallah üzülmeyin,bir program uygulayın çalışmayı bırakmayın hiç,ben yıllardır çalışıyorum sadece hız açısından kaybım oluyor,ama siz temeliniz iyidir en azından o yüzden çalışın şansınız daha çok olcak hızlı olcaksınız,üzülmeyin,kendinize değer verin ben kazancam inşallah deyin.Ben keşke sayısal 2 den başlasaydım daha kolay geldi bana.türkçeye bile yetişemedim ve bakamadım sorulara dahi,ama inşallah gelecek sınavda 70 alcam o benim için yeter ve baraj

  • Bundan 5 sene evvel ÖSS’de canavar gibiydim, lakabım Hızlı gonzalez idi. Sınava bi girdim SAY1 de 24. soruyu SAY2 de 20. soruyu görebildim :( 5 yılda ben mi köreldim yoksa Bu ösym mi hızlandı? ama görecekler Gonzalez geri dönecekkk.

  • ben ygs ye hazırlanıyprum sadece sayısal 1 ve 2 ye baktım ikisinden 72 yaptım bence basit yani sadeece caba gstermek gerekiyo ve esit egırlıgım sayısal degğilim

 2. sınavın zorluğunu düşününce acaba sorular birilerine servis edildi de diğerleri de soruların zorluğuyla mı elendi diye aklıma geliyor. ÖSYM soruları açıklamalıdır. Yapabiliyorlarsa bu soruların 3 saatte çözülebileceğini ispatlamalıdır.

 3. arkadaşlara bende katılıyorum.bu sınava çalışmak gereksiz.en üst düzeyde anlama kapasitesi olan bile bunlarda çığlık atar.bu soruları hazırlayanlar orhan pamuğu övdünüz mü yerdiniz mi onu bile anlayamadık.anlayın işte durumu.orhan pamuk halka inemiyor herhalde oydu.yada beceremediğinden yorumu halka mı bırakıyor.yada tolstoy mu neydi o daha bilgilimi.cevap bekliyoruz.

 4. bi ara sınavdayken soruları okurken neredeyse çığlık atacaktım bi an sınavda olduğumu hatırladım tuttum kendimi mantık soruları benim mantığımı yok etti ne deyim daha

 5. biri bana bu soruları hazırlayan komisyonu getirsin eger onlar bu sınavda 90 sözel neti yaparsa diplomamı yırtacam yanlarında adamların keyfi yerinde alıyolar 5 bin tl maaaşı kimin umrunda bizim ne şartlarda yaşadıgımız ve ne şartlarda hazırlandıgımız….imansızlar.

 6. Yav önüne gelen bu alesten 80 90 alsaydı işimiz var arkadaş 2 ay çalışıp gelirsen şapa oturursun bu ales sınavında 70 den aşağı alanı bi daha lmayacan sınava

 7. sınava formasyon için girdim.şimdiye kadarki çıkmış soruları çözdüm hiç birinde zaman problemim olmazken bu sınavda sayısal 2 de 30 soruyu yetiştiremedim ayrıca diğerlerini de panik halinde boş bırakarak geçmeme rağmen. Hadi diyelim ki bunda herkes zorlandı ona göre hesaplama yapılacak bu bi nebze anlaşılabilir. ama BUNDAN 3 SENE ÖNCEKİ PUANLARINDA KULLANILABİLECEK OLMASI BÜYÜK HAKSIZLIK ÇÜNKÜ BU SINAVLA BİR EŞDEĞERLİLİĞİ YOK!!!

 8. HAKKIMI HELAL ETMİYORUM ÖSYM! BİZİM ÜZERİMİZDEN YEDİĞİNİZ HER LOKMA BOĞAZINIZA TAKILSIN İNŞAALLAH! İKİ CİHAN BİR OLSA HAKKIMI HELAL ETMEM. MİLYARLARI HARCADIM EĞİTİMİM İÇİN. ŞUANDA BU SORULARDAN SORUMLU OLAN VE BU EĞİTİM SİSTEMİNİN BU HALE GELMESİNE NEDEN OLAN HERKES,BAŞTA ÖSYM DEKİ GÖREVLİLER, SORUMLULAR OLMAK ÜZERE, ACISINI AMA BU DÜNYADA AMA ÖBÜR DÜNYADA ÇEKİN İNŞAALLAH! ALLAH’TAN EN BÜYÜK 2 DİLEĞİM BUDUR. KABUL OLUR MU BİLMEM AMA… O KADAR İNSANIN HAKKINA GİRDİNİZ Kİ, SİSTEMİ ÖYLESİNE KİRLETTİNİZ, GARİBAN KURSAĞINDAKİ EKMEĞİYLE ÖYLE ADİCE OYNADINIZ Kİ, HANGİ DEREYE GİRİP YIKANSANIZ ARTIK AKLANMAZSINIZ !!! SİZ BÖYLE DEVAM EDİN. AMA UNUTMAYIN . BU DÜNYA SON DEĞİL, BİR DE ÖBÜR DÜNYA VAR. O ÇOK GÜVENDİĞİNİZ KOLTUKLARINIZ BAKALIM GARİBANIN HAKKININ KARŞISINDA DURABİLECEK Mİ???

  • AMİİİİİN!!! Tepemizde bizim vergilerimizle gemicikler ve bakkalcıklar kuranların hepsine haram olsun. Rabbim yedi cedlerinden her lomkasını çıkarsın. Haram olsun Allah korkusu olmayan bu haramilere!!!!!

 9. Hadi arkadaşlar sesimizi biraz daha yükseltelim.Eğer sesiz kalırsak bundan sonraki sınav dahada zor olacak.
  cumhurbaşkanına hatta başbakana mail atalım.Ösym de şapkasını önüne koysun bu sorulara bir daha baksın.Evet biz haddimizi aştık.Özür dilesinler.Bu insanlara yazık yahu…

 10. Ben bugüne kadar yapılan bütün ales sınav sorularını çözdüm.Keşke çözmeseydim.bu soruları çözmek için çalışmaya gerek yok.Çünkü ne zaman yeter nede mantık.Bu soruları hazırlayanlara sormak lazım neyin peşindesiniz.İnsaf ya.İnsanlarla bu kadar alay edilmezki.
  Kısaca sınav değil bir saçmalık yumağıydı.Böyle soru olmaz,Böyle ösym de olmaz olsun.Yazıklar olsun.Hakkımı helal etmiyorum.
  Arkadaşlar bence herkes cumhurbaşkanımıza bir mail atsın.En azından sesimizi duyuralım.Belki birdahaki sınavda akıllanırlar.

 11. Buradaki yorumları okurken sayfaya şöyle bir baktım da burası bildiğin mirc chat sayfasına dönmüş :) Anılarım depreşti..
  Kesinlikle katılıyorum ösym bu sınavda maksadını aşmıştır. İşin suyunu kaçırmıştır. Hani talihsiz bir gaf yapmıştır. PARDON demesini bekliyoruz.

 12. Sınavin yenilir yutulur bi tarafi yok.suru zihniyetini dayattiklari bir toplumun okurlarini da aptal yerine koydular,resmen dalga gectiler.siz ne kadar calisirsaniz calisin sonuc degismeyecek diyorlar…

 13. bu ülkenin problemi ne biliyor musunuz? gençleri kobay olarak kullanmak ve empati duygusundan uzak kalmak. osym başkanı bu sorulara zahmet edip baktımı çok merak ediyorum. şunu söyleyeyim son olarak “eşek katmerli bir eşek olsa ve sonra insan olsa bu sistemde olanları kabul etmem” der. zorlu hayat serüveninde başarılar ii geceler

 14. arkadaşlar yorumlarınızı okuyunca hem çok sevindim hemde çok üzüldüm. sevindim çünkü kötü yapan sadece ben değilmişim. üzüldüm çünkü bu sistemde bir yere varmak imkansız gibi

 15. Ales sinavina 3 tur giriyorum. Boyle zulum gorulmemistir. Alabildigine gecmis ales sorulari cozdum bunlari gordugumde hic calismamismiyim diye suphe ettim. Neymis arkadas bu ya. Oku bitir. Kendi verdikleri egitime guvenmeyip tekrar snav ustune sinav yapmalari cok enterasan
  Onerim su ki: ales 4 saat olsun buseferde alesin paragraflarni dahada uzun yaparlar. Kim hazirliyorsa bu sorulari onlarda girsin ales sinavina bakalim yetistire bileceklermi sureyi.

 16. anlamıyorum bu öym nın amacını ..formasyon basvuruları başlamak üzereyken ales sınavı sartı getırdı.ıkı ay alese calıştık hiç calışmamıs gıbı zorlandık.. bu kadar zor soru sorulur mu yaa. amacınız ınsanları magdur etmek mı.. ne yapmaya calışıyorsunuz . ınsanların hayalleri ile oynuyorsunuz.. hakkım helal değil hıc br sekılde..dörtyıl ortalama yükseltem dıye uğrastm oatalamyı seksen yaptım bır de ales getirdıler..hadi getırdınız getırdınız de bu kadar zorlamanın alemı ne yaa. ınsaf bıraz ınsaf..bu soruları hazırlayanlara sunsalar emınım uc saatte onlarda yetiştıremez ve zorlanırladıı… insaf ya İNSAFFFFF…

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.