Akut’u Yönlendiren İlkeler

1994 yılında Bolkar Dağlarında 2 üniversite öğrencisi kaybolmuştur ve 14 gün boyunca aranmıştır ve bu arama sonuçları olumsuz olarak sonuçlanmıştır bu olayın akabinde dağları çok iyi bilen ancak aramak için yeterli olanakları olmayan bir grup dağcı bir araya gelmiştir ve 1995 yılında AKUT’u kurmuşlardır. Bu grup yine 1995 senesinde AKUT adı altında Uludağ’da ilk faaliyetlerini yerine getirmiştir. 14 Mart 1996 gününde bu dernek “AKUT Arama Kurtarma Derneği” adı altında resmi kuruluşunu tamamen sağlamıştır.

Akut’u yönlendiren ilkeler aslında belirli başlı, basit ama hayati önem taşıyan ilkelerden meydana gelmiştir. Bu ilkelerin başında ise hayat kurtarmak vardır.

Dağcılık sporu yapan, dağ yürüyüşleri yapan insanlar bazen dağların kuytu köşelerinde ya da bilinmeyen noktalarında kaybolabiliyor ya da başlarına bir kaza gelebiliyor. İşte bu durumlarda AKUT kuruluşu devreye girer ve gelişmiş imkanları ve bilgi birikimleri ile kaybolan ve dağlarda ya da bulunması zor alanlarda başlarına kaza gelen kişilerin bulunması için bir çok çalışmalar yürütür.

Akut Kuruluşunu Yönlendiren İlkeler Hakkındaki Yorumlarınızı ve Bildiklerini Sizler de Bizimle Paylaşın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.