Akut Farenjit Nedir – Farenjit Tedavisi

Akut Farenjit Tedavisi, Akut Farenjit Nedir

Akut Farenjit yutkunma güçlüğü, boğaz ağrısı, ateş gibi belirtiler gösterir. Genel olarak üst solunum yolları enfeksiyonlarıyla birlikte gözükür ve boğazın arka duvarında oluşan bir çeşit enfeksiyondur.

Halk arasında “bademciklerin şişmesi” diye tabir edilen bu hastalık, grip veya nezle gibi üst solunum yolları hastalıklarına eşlik eder. Kısa bir sürede kolayca tedavi edilebilen akut Farenjite, neredeyse tüm üst solunum yolları hastalıklarıyla birlikte gözükmesi nedeniyle sıkça rastlanır.

akut farenjitFarinks, boğaz ile burun boşluğunun arka tarafında bulunan boğaz arka duvarının ismidir. Üst solunum yolları hastalıklarında genizde oluşan akıntılar farinkste tahriş yaratır ve buradaki bakterilerin üremesine elverişli ortam sebebiyle Farenjit ortaya çıkar.

Tedavi aşamasında aşırı sıcak veya soğuk gıdalar, içecekler tüketilmemelidir. Onların yerine ılık şeyler tercih edilmeli ve acı, ekşi gibi tahriş edici şeylerden uzak durulmalıdır. Sigaradan uzak durmak da önemlidir. Ses kısılması akut Farenjit ile birlikte gelebilen bir olgudur. Bu gibi durumlarda yine ılık içecekler iyi gelmektedir. Özellikle doktorlar tarafından ılık adaçayı tavsiye edilmektedir.

Bakteri ve virüslere bağlı olan akut Farenjit, bu özelliğiyle bulaşıcıdır. Bu hastaların eşyaları ortak kullanılmamalıdır. Bir haftanın üzerinde süren rahatsızlıklarda derhal doktora başvurulmalıdır çünkü akut şeklinde başlamış olsa da kroniğe dönüşebilmektedir. Tedavisi yapılmazsa daha ciddi rahatsızlıklar doğurabilir.

Akut Farenjit Tedavisi Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.