Akıncı Nedir Kısaca

Osmanlı Devleti’nin askeri teşkilatında sınır alanlarında düşman askerlerine karşı baskın düzenleyen ve düşman askerlerini yıpratma harekatını gerçekleştiren hafif süvari birliklerine “Akıncılar” deniyordu.

Osmanlı Devletinin kurulduğu ilk senelerde sınır boylarında gaza amacıyla bulunan askeri birliklere “Gaziler” adı veriliyordu ancak zamanla gaziler akıncılara dönüşmüştür. Akıncıların temel amacı; savaşlarda ön sıralarda yer alarak düşmanı bozguna uğratmak ve bu amaç doğrultusunda gerilla tekniklerini kullanarak düşman birliklerini geri püskürtmekti.

Osmanlı Devleti akıncıları çeşitli bölgelerde buluyordu ve her akıncılar birliğinin kendi başlarında kumandanları bulunuyordu. Bin kişinin oluşturduğu akıncıların başında “Binbaşı”, yüz kişinin oluşturduğu akıncıların başında “Yüzbaşı”, on kişinin oluşturduğu akıncıların başında ise “Onbaşı” adı verilen kumandanlar bulunuyordu. Osmanlı Devletinin savaş birlikleri olan Akıncılar, Anadolu’da korkuya neden olan gözü kara savaşçılar olarak biliniyordu nitekim de öylelerdi.

Zamanla akıncılar bir sistem oluşturmuşlardır ve bu sisteme de “Akıncılık Sistemi” adı verilmiştir. Akıncılar, Osmanlı Devletinin Avrupa’ya yönelik fetihlerinde oldukça büyük rol oynamışlardır.

Akıncı Ne Demek Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.