Akdeniz Bölgesinde Yetişen Bitkiler Nelerdir?

Aşağıda Akdeniz bölgesinde yetişen bitkiler nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Ülkemiz yedi coğrafik bölgeden meydana gelmektedir. Ülkemizde yedi farklı coğrafik bölge, yeryüzü şekilleri, toprak özellikler bitki örtüsü ve iklim bakımından farklılıklar göstermektedir. Akdeniz Bölgesi de ülkemizdeki en önemli bölgelerden biridir. Ülkemizin en güneyinde bulunmaktadır. Bölgede, Akdeniz İklimi görülmektedir. Bu iklim çok sıcak bir iklimdir. Bitki örtüsünün maki ve bitkilerin çok çeşitli olmasında etkili olmaktadır.

Akdeniz Bölgesi, bitki örtüsü bakımından maki bitkilerine sahiptir. Akdeniz Bölgesi’nde değeri yüksek olan bitkiler yetiştirilmektedir. Bu nedenle turfanda sebzecilik ve meyvecilik de yapılmaktadır.

Akdeniz Bölgesinde yetişen bitkiler şu şekildedir:

*Turunçgiller

*Haşhaş

*Şeker pancarı

*Muz

*Gül

*Tütün

*Pamuk 

*Zeytin

*Üzüm

*Pirinç

3 yorum

  1. istediğim gibi kısa ve öz olmuş, Akdeniz Bölgesinde Yetişen Bitkiler Nelerdir? ödevimi bitirmiş bulunmaktayım. 100 alırım artık, bu arada sınıfın en güzeliyim hem okul hem de Ağrı birincisiyim, tembeller düşünsün. :)

  2. istediğim gibi kısa ve öz olmuş, Akdeniz Bölgesinde Yetişen Bitkiler Nelerdir? ödevimi bitirmiş bulunmaktayım. 100 alırım artık, bu arada sınıfın en güzeliyim hem okul hem de Burdur birincisiyim, tembeller düşünsün. :)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.