5. Sınıflara Seviye Belirleme Testi

Milli Eğitim Bakanlığından yeni bir sınav haberi geldi. Bakanlıkça tespit edilen pilot illerde 5’inci sınıf öğrencilerin eğitim seviyesini tespit etmek amacıyla hazırlanan bir sınav yapıldı. Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘Ölçme Değerlendirme Uygulamalarını İzleme Araştırma ve Geliştirme Projesi’ dahilinde 27-28 Aralık tarihlerinde üç farklı oturum ile gerçekleştirilen seviye tespit sınavına pilot illerden biri olan Adıyaman’dan toplam 12 bin 330 öğrenci iştirak etti.

Milli Eğitim Bakanlığına ait Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün başlattığı Ölçme Değerlendirme Uygulamalarını İzleme Araştırma ve Geliştirme Projesi’ dahilinde 5’inci sınıfları kapsayan ‘İl İzleme Araştırması’ geçtiğimiz günlerde gerçekleştirildi. Saptanan pilot illerde 27 Aralık tarihinde Türkçe ve matematik derslerinden, 28 Aralık tarihinde ise fen bilimleri derslerinden olmak üzere üç oturum biçiminde sınav yapıldı.

Pilot illerden biri olan Adıyaman ilinde 198 okul, 511 şube, 1.533 öğretmen ve 12 bin 330 öğrenci bu projenin bir parçası olan seviye tespit sınavına dahil oldu. Gerçekleştirilen projede öğrencilerin güncellenen eğitim müfredatına ne kadar uyum sağladığı, neler öğrendiği, nelerde eksiklikleri olduğu, ne tür öğrenimlere yatkın oldukları, seviyelerin ne derece olduğu gibi meseleler araştırılmış oldu. Elde edilen veriler öğrenci, veli, öğretmen ve yöneticilere iletilecek. Ayrıca yine proje kapsamında öğrenci, öğretmen ve yönetici anketleri gerçekleştirildi. Anket sonuçları önümüzdeki günlerde okulun eksik ve fazla yönleri şeklinde rapor haline getirilecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.