31 Mart Olayı Hakkında Bilgi

31 Mart olayı; II. Meşrutiyetin ilanından sonra yeni yönetime karşı olan grubun İstanbul’da çıkarmış olduğu bir ayaklanmadır. Rumi takvime göre 31 Mart 1325 gününde çıktığından dolayı bu isimle adlandırılmıştır.

Meşrutiyetçi hareketin en güçlü kanadı İttihat ve Terakki partisiydi. İttihat ve Terakki Partisi yönetimi ele geçiremediği için politik istikrarsızlık meydana gelmiştir ve bunun sonucunda da halk arasında iç karışıklıklar meydana gelmiştir. Bu durum İttihat ve Terakki karşıtı olan grupların kısa sürede bir araya gelmesine zemin hazırlamıştır.

12 Nisan’ı 13 Nisan’a bağlayan gecede askerler komutanlarına baş kaldırarak Taksim meydanında ayaklandılar. Bu ayaklanan grupların temel amacı ise yönetimin şeriat ile düzenlenmesi idi.

İstanbul’da ülke denetimini elinden kaçıran İttihat ve Terakki, asıl güç özelliğini taşıyan Selanik’teki 3. Orduyu harekete geçirmiştir. Bu durumun üzerine Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde ayaklanmayı bastırmak amacıyla Hareket Ordusu kurulmuştur ve 31 Mart ayaklanması Selanik’te Mustafa Kemal liderliğinde kurulan Hareket ordusu ile bastırılmıştır.

31 Mart Olayı Sonuçları Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.