29 Ekim İle İlgili Yazı Kısa Cumhuriyet Bayramı

Üzerinde yaşamış olduğumuz ve kutsal saydığımız bu vatan sadece basit bir toprak parçasından ibaret değildir. Çünkü bu vatan uğruna nice kanlar dökülmüştür ve nice evlatlar vatan uğruna şehit olmuştur, vatanımızın bağımsızlığını simgeleyen al bayrağımız şehitlerimizin kanından rengini alırken vatanın her karış toprağı şehitlerimizin kanı ile sulanmıştır. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ilgili yazı kısa olarak hazırladık.

29 Ekim 1923 gününde Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Büyük Millet Meclisi ile toplanarak Cumhuriyeti ilan etmiştir ve bu 29 Ekim gününü Cumhuriyet Bayramı olarak tüm ülkeye bayram olarak armağan etmiştir. Cumhuriyetin ilanı ile birlikte ülkenin ismi “Türkiye Cumhuriyeti Devleti” olmuştur ve her sene 29 Ekim günü ülkenin dört bir yanında büyük bir coşku ile kutlanmaya başlamıştır.

23 Nisan 1920 gününde Türkiye Büyük Millet Meclisi kurulmuştur ve bu günden sonra ülkenin geleceği ve çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşması için bir çok yeni ve başarılı adımlar atılmıştır. Mustafa Kemal Atatürk meclisin açılmasının ardından Cumhuriyeti ilan ettikten sonra Osmanlı Devletinden kalan imparatorluk, monarşi, krallık gibi tüm yanlış uygulamaları tamamen kaldırmıştır ve halka bir çok hak ve özgürlükler tanıyarak “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” diyerek ülke hakimiyetini ve egemenliğini tamamen millete mal etmiştir.

Günümüzde 29 Ekim günü halen ülkemizin dört bir yanında büyük bir coşku ile kutlanmaktadır çünkü 29 Ekim 1923 tarihi ülkenin karanlık günlerden tamamen çıkmasına vesile olmuştur ve bağımsız, egemenliğin halka dayandığı bir Türkiye Cumhuriyeti Devleti meydana gelmiştir.

29 Ekim İle İlgili Yazı Örneğimiz Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize İletin. 

2 yorum

  1. Çok güzel. Eline emeğine sağlık. Bazı insanlar bunları uzun bulabiliyor ama bu bilgiler bizim vatanımızın geçmişte neler yaşadığını anlatan nilgilerdir. Bizi bilgilendirdiğin için sağol.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.