2017 Yılında Eğitimdeki Değişiklikler

2017 yılında eğitim alanında, üniversiteye ve liseye girişte uygulanan sistemlerde pek çok değişikliğe gidildi. İşte bu değişikliklerin detayları;

Eğitim alanında gidilen en önemli ve tepki çeken değişikliği Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi diye adlandırılan TEOG yürürlükten kaldırıldı. TEOG yerine mahalli yerleştirmeye dayalı liselere giriş sistemi getirildi. Bu sistem yürürlüğe girdi ve artık mahalli kayıt alan okullarda eğitim alacak öğrenciler, ikamet ettiği eğitim bölgesinde hangi lise varsa ona kayıt olmak ve orada eğitim almak durumunda kalacak. Sınavla öğrenci kabul edecek liseler elbette olacak. Fen liseleri, sosyal bilimler liseleri ve proje okulları yine sınav ile öğrenci kabul etmeye devam edecek. Bu okullar, haziran ayında sadece 8. sınıf müfredatını kapsayan bir sınav düzenleyecek ve dileyen öğrenciler bu sınava girecek.

Ülkemizde uzun yıllar ders kitapları ücretsiz dağıtılmakta. 2017 yılında ise ilkokul, ortaokul ve lisede eğitim gören öğrencilere 15 Temmuz Milli İrade Destanı kitapçıkları ücretsiz olarak verildi.

Birkaç yıldır ilkokul birinci sınıflarda “bitişik eğik el yazısı” zorunlu olarak öğretilmekteydi. 2017 yılında ise bu zorunluluk kaldırıldı ve öğretmenlerin isteğine bırakıldı. Ancak ilkokul üçüncü sınıftan itibaren de öğrencilere haftalık 2 saat güzel yazı dersi verilmesi kararlaştırıldı.

Ortaokul 5’inci sınıflarda yabancı dil ağırlıklı eğitim sistemine gidildi. Bu sistem ülkemizde 81 ilde 620 okulda uygulamaya sokuldu.

Yaşanan olumsuz hadiselerin önüne geçmek için 2017 yılından itibaren öğrenci yurtlarının ruhsatlarının MEB tarafından verilmesi kararlaştırıldı. Öğrencilere barınma hizmeti sunan işletmelerden istenen ruhsatları düzenlenme yetkisi Milli Eğitim Bakanlığına bırakıldı.

 

 

 

 

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.