2014 Memur Maaşları Zam Miktarı

2014 Memur maaşları ne kadar olacak, memur maaşları 2014 ve memur maaş zammı miktarı açıklandı

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2014 yılının yaklaşmasıyla birlikte o yıl kamu personellerinin maaşlarına yapılacak zamlara ve ekonomik yaşamlarını etkileyecek iyileştirmelere değindi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek 2014 yılı kamu personeli maaş zamlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bunlardan biri 2014 senesi ocak ayı itibariyle uygulamaya konulacak kamu personellerinin tümünün maaş ve ücretlerinde  eşit bir biçimde brüt 175 TL zam uygulanacağıydı. Bir diğer husus ise 2013 senesi ikinci yarı TÜFE oranının yüzde 3′ü geçmesi durumunda ise bütün kamu personeline 2014 yılı Ocak ayında ekstra enflasyon zammı ödeneceğiydi.

para maaş zam

Maliye Bakanı Şimşek, MHP Ankara Milletvekili Zühal Topçu’dan gelen sorulara cevap verdi. Bu sorulardan birine cevap olarak ise kamu personellerinin mali ve sosyal hakları kapsamında 2013 senesinde uygulamaya konulan “Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2014 ve 2015 Yıllarını Kapsayan 2. Dönem Toplu Sözleşme” adı altındaki hükümlere uyularak 2014 senesinde; Ocak ayından itibaren bütün kamu personellerinin maaş ve ücretlerinde eşit bir biçimde brüt 175 TL zam yapılacağını söyledi.

ÖĞRETMEN MAAŞLARINA OCAK AYINDA 75 TL ZAM ÖDENECEK

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek,  öğretmenlerin eğitim ve öğretim kapsamında yer alan tazminatlarında 2014 senesi ilk yarıyıl  zammı olarak Ocak ayında 75 TL, ikinci yarıyıl zammı olarak Temmuz ayında da 75 TL yani toplamda 2014 yılında öğretmen maaşlarına 150 TL zam yapılacağını bildirdi.

“4/C  KAPSAMINDA GÖREV YAPAN GEÇİCİ PERSONEL MAAŞINA 350 TL ZAM”

Maliye Bakanı Şimşek, kamuda 4/C kapsamında hizmet veren geçici personelin  maaşlarına ise 2014 senesi Ocak ayından itibaren brüt 350 TL zam uygulanacağına değindi. “Buna ek olarak bu personellere, tıpkı memurlar gibi aile yardımında da bulunulacağını açıkladı. Bu bağlamda bir çocuk için 19 TL, 0-6 yaş arasında olan çocuk için ise 38 TL yardım ödenecek.

MAAŞLARA EKSTRA ENFLASYON ZAMMI UYGULANACAK

Maliye Bakanı Şimşek, 2013 senesi ikinci yarıyılda TÜFE oranının yüzde 3′ü geçmesi durumunda bütün kamu personellerine 2014 yılı Ocak ayında ekstra enflasyon zammı uygulanacağına da değindi. Şimşek, hizmetleri esas tutularak kamu personellerine mali ve sosyal haklar tanındığına ve şimdilerde ise kamu personellerine ödenen bazı ödemelere de zam yaptıklarını duyurdu.

“YÜKLENEN EKSTRA MALİYET YAKLAŞIK 8,5 MİLYAR TL”

Mehmet Şimşek, merkezi yönetim bütçesi içeriğinde bulunan kamu personelleri için yapılacak çalışmaların 2014 yılı merkezi yönetim bütçesine yüklediği ekstra maliyetin hemen hemen 8,5 milyar TL olduğunu açıkladı. Kamu personellerinin mali ve sosyal haklarını iyileştirmek için yapılan bu zamlar nihayetinde 2014 senesi aile yardımı dışında ortalama memur maaşına yüzde 8,1 zam, en düşük  memur  maaşına ise yüzde 7,9 zam yapılacaktır. Şimşek, 2014-2016 Orta Vadeli  Programı kapsamında tahmin edilen  TÜFE oranını yüzde 5,3 olarak duyurdu.

ZAMLAR ENFLASYONUN ÜSTÜNDE SEYREDİYOR

Maliye Bakanı Şimşek, 2002 Aralık-2013 Ekim döneminden bu yana verilen aile yardımı ödeneği dışında en düşük memur maaşının yüzde 345,3 oranında zamlanarak bin 629 TL’ye, ortalama bir devlet memuru maaşının ise  yüzde 267,6 zamlanarak 2 bin 87’ye çıktığını belirtti. O yıllarda TÜFE artışının  yüzde 159,1 oranında ölçüldüğünü söyleyen Şimşek, “Bu zamlar kıyaslandığında kamu personellerinin maaşlarındaki zamların aslında enflasyonun üstünde seyrettiği saptanmaktadır” diye bir çıkarımda bulundu.

2014 Memur Maaşları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

  1. bu ülkede sadece emeklimi var? ssk ve bağkurlu yokmu. memeur bu ülkede hizmet yaptıda ssk ve bağkurlu yapmadımı erkek memur vatan görevi yaptıda ssk ve bağkurlu yapmadımı.neden bu ayrmcılık.ben ssk emeklisiyim.maaşım bankadan eve kadar.benim gibi olanlar binlerce kişi var. perişanız ya. verdiğim oylar. sadece memura zam yapılsın diyemi.onlar insanda biz h……mıyız.yazıklar olsun.parti ayrımı yok hepsi aynı.kendi maaş zammı olacağı zaman 5 dakikada karar çıkıyo.gelsinlerde. bizim aldığımız emekli maaşıyla geçinsinler ve nasıl geçindiğini bize anlatsınler.ben maaşımı devlete bağışlıcam.denizde değil borç içinde yüzüyoruz.onlar pirzola büftek yerken.biz kasabın yolunu unuttuk.makarna ve hazır çorbayla karnımızı doyurmaya çalışıyoruz.çocuklarımızı ve torunlarımıza küçükte olsa bir harçlık.bir hediye alamıyoz.yazıklar olsun neden bu ayrımcılık

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.