2014 KPSS Tarihleri Sınav Ne Zaman

2014 ÖSYM sınav takvimine göre KPSS Sınav tarihleri 2014 açıklandı, 2014 KPSS tarihi, Ortaöğretim Önlisans ve Lisans KPSS sınav tarihi 2014 

Pek çok kişinin hazırlandığı ve dört gözle beklediği 2014 KPSS’nın hangi tarihte yapılacağını ÖSYM duyurdu.

ÖSYM yalnızca duyurusunda KPSS tarihini değil 2014 yılına ilişkin tüm sınavların tarihini ilan etti. Bu duyuruda yalnızca sınav tarihi belirtildi bu sınavların başvuru tarihleri daha açıklanmadı. Fakat biz geçmiş senelere göre bir öngörü yaptık ve bu sınavların tahmini olarak başvuru tarihleri şöyledir;

KPSS Tarihleri 2014

İŞTE 2014 KPSS SINAV TARİHLERİ

13 Temmuz 2014; KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT)

27 Eylül 2014; KPSS Ortaöğretim/Önlisans (Önlisans Düzeyi)

28 Eylül 2014; KPSS Ortaöğretim/Önlisans (Ortaöğretim Düzeyi)

ÖSYM şimdilik  Ortaöğretim, Önlisans ve Lisans düzeyi KPSS başvuru tarihlerine dair bir bildiride bulunmamıştır.

2014 KPSS BAŞVURU TARİHLERİ (tahmini)

2014 Mayıs ayının ilk haftası; KPSS Lisans başvuru tarihi

2014 Haziran ayının ilk haftası; KPSS Ortaöğretim – Önlisans başvuru tarihi

KPSS nedir ve bu sınava kimlerin başvurma hakkı vardır?

Kısaltılmış hali KPSS, açılımı ise Kamu Personeli Seçme Sınavıdır. Kamu kurumlarının personel ihtiyacına göre düzenlenen bu sınav farklı seviyelere göre değişkenlik gösterebilir. Sınav; genel yetenek, genel kültür, istatistik, kamu yönetimi, anayasa gibi ders gruplarından çıkan sorulardan oluşmaktadır. Ancak bu sınava dahil olan tüm bireyler bu ders gruplarının hepsini çözmek zorunda değildir. Kişi hangi alandan başvuru yaptıysa o alanın sorularını çözmekle mesuldur. Sınava başvurmak için en az lise eğitimini tamamlamış olmak gerekir.

KPSS; Genel yetenek, genel kültür, eğitim bilimleri ve KPSS A

KPSS A GRUBU KADROLARI

Bakanlıklar, başbakanlık, genel müdürlük seviyesindeki alanlardan meydana gelir. Bu sınav sonrasında aday kurum sınavlarına da girer. KPSS A grubuna ait kadrolara üniversite mezunları yerleştirilirler. Kamu kurumlarına görev almayı dileyen tüm kişiler bu sınavlara girmelidir. Ardından ise tercih edilen ve kazanılan kurumların düzenlediği kurum içi sınavlarına dahil olunur.

KPSS B VE C GRUBU KADROLARI

KPSS A grubu haricindeki kadrolara verilen addır. Lise mezunu olan adaylar KPSS B ve C grubundan atanabilmektedir. Bu sınavdan elde edilen her hangi bir puanla tercih yapma hakkı kazanılır. bu konuda bir kısıtlama mevcut değildir. Genel dereceye kapsamında ve kurumların ihtiyaçlarına bakılarak başarı durumu saptanır. Buna örnek olarak şunu söyleyebiliriz ki; geçen yıl 78 ile gerçekleşen atama bu yıl 69 ile yapılabilir, bu atamalarda esas tutulan kriter genel başarı seviyesidir.

KPSS; Genel Yetenek, Genel Kültür, Yabancı Dil, Eğitim Bilimleri, Hukuk, İktisat, İşletme, Maliye, Muhasebe, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkiler, Ekonometri, İstatistik, Kamu Yönetimi ve Uluslararası İlişkiler  derslerininde aralarında bulunduğu 14 dersten meydana gelir. Öğrenci, tercih ettiği alana göre bu sınavlara girmektedir. Ancak, Genel Kültür ve Genel Yetenek sınavına tüm adayların girmesi şarttır.

2014 KPSS Tarihi, KPSS sınavı ne zaman, konusunda yorumlarınızı ve sorularınızı aşağıdan hemen yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.