2014 Hız Limitleri Cezaları

Yeni hız limitleri cezaları belli oldu, 2014 trafik hız limitleri ve trafik cezaları ne kadar 2014

Emniyet Genel Müdürlüğünden yeni ceza tarifleri geldi. Şehirlerarası yollarda hız sınırını yüzde 50 ve üstünü aşan sürücüler 700 lira cezaya tabii tutulacak.

Ölüme sebebiyet veren trafik kazalarının genellikle şehirlerarası yollarda ve yüksek hızdan dolayı meydana geldiğini dile getiren emniyet yetkilileri, kazalara mahal vermemek amacıyla hız yapmayı caydırıcı yüksek cezalar öngörülüyor. En başta ise yüksek hız ve emniyet kemeri kontrollerini sıklaştıran polis, bu doğrultuda ölüme sebebiyet veren kaza oranını yüzde 8.3, ölü sayısını ise yüzde 7.4 oranında azalttı. Şehirlerarası yollarda da caydırıcı önlemler sayesinde kazaların engellenmesini amaçlayan emniyet yetkilileri, hız sınırını yüzde 50 ve üstü oranda aşan sürücüleri 700 lira cezaya çarptıracak.

trafik cezası polisi

Şu anda uygulanan cezalar
Trafik kanunu kapsamında, hız sınırını yüzde 10 oranında aşan sürücü bir yaptırıma tabii tutulmuyordu. Hız sınırının 70 kilometre olduğu yolda sürücüye 77 kilometreye kadar imtiyaz veriliyordu. Hız sınırını yüzde 10’dan yüzde 30’a kadar aşan sürücüler 166 lira cezaya tabii tutuluyor. Bu sürücüler ekstra olarak 10 ceza puanı veriliyordu. 70 kilometre hız sınırı olan bir yolda 78’den hızlı gidenlere bu ceza veriliyordu. Hız sınırını yüzde 30’dan daha fazla aşan sürücülere 343 lira cezaya çarptırılıyordu. Bu sürücülere ekstra 15 ceza puanı da veriliyordu. Geriye doğru 1 sene boyunca 5 kez hız sınırını aşan sürücünün ehliyetine 1 yıllık süreyle el konuluyordu.

2014 Trafik cezaları, hız sınırı trafik cezası, hız limiti cezaları 2014 yeni

3. kademe
Emniyet Genel Müdürlüğü, bu iki kademenin haricinde yalnızca şehirlerarası yollarda tabi olunan üçüncü bir kademe hayata geçirilerek, hız sınırını yüzde 50 ve üstü oranda aşan sürücüler 700 lira cezaya çarptırılacak. Bu konuyla mücadele eden sivil toplum kuruluşlarınında fikirleri doğrultusunda yasal düzenlemeler hayata geçirilecek. Bu sayede şehirlerarası yollarda aşırı hızın sebebiyet verdiği ölümlü kazalar azaltılacak. Trafik cezaları kademelere ayırılarak hız sınırını az aşan sürücüyle çok aşan sürücülerin ceza oranları aynı tutulmayacak.

Hız sınırları
Şimdilerde dahi otomobiller için yerleşim yeri haricinde şehirlerarası çift yönlü karayollarında hız sınırı 90, bölünmüş yollarda 110 ve otoyollarda 120 kilometre olarak uygulanmaktadır. Minibüs ve otobüsler için ise bu hız sınırı şöyledir; yerleşim yeri haricinde şehirlerarası çift yönlü karayollarında hız sınırı 80, bölünmüş yollarda 90 ve otoyollarda 100 kilometre olarak uygulanıyor. Kamyonlar için ise bu rakamlar şöyle; yerleşim yeri haricinde şehirlerarası çift yönlü karayollarında hız sınırı 80, bölünmüş yollarda 85 ve otoyollarda 90 kilometre olarak saptanmıştır. Bu hız oranlarına yüzde 10’luk bir imtiyaz tanınmıştır. Birinci ve ikinci kademeden sonra düzenlemeyle birlikte, şehirlerarası çift yönlü karayollarında 135, bölünmüş yollarda 165 ve otoyollarda da 180 kilometre hızı aşan otomobil sürücüleri 700 lira para cezasına çarptırılacaktır. Otomobil dışında kalan araçlarda ise konulmuş oranları yüzde 50 aşan sürücülere de bu cezaya uygulanacak.

2014 Hız Sınırını Aşan Sürücülere Verilecek Olan Yeni Hız Limiti cezaları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan hemen yazabilirsiniz.

13 yorum

 1. Cezalar gereklidir bizim insanımız bundan anlıyor bende şoförüm.
  Park yapılmaz tabelası var altı otopark gibi polis ceza yağdırınca kimse park etmiyor daha be hiyar canın yanmadan uysana kurala…

 2. Boyle şerefsizlik olmaz lux araçlar son surat gidiyor bide yazmiyor nerde garip var yavaş gider basar Cezayir asiler Allah goruyo obur dünyada elim yalandan dusmicek bide ceza yazion fotossunu neden yollqmion şerefsiz kafaniza gore geçene ceza yazionuz pezevenkler

 3. çok saçma. 1 ay önce 123km ile gittiğim için söke çıkışında ceza yedim.memur dediki eğer 121 olsaydı,ceza hiç yoktu. 2 km ile 172 lira ceza adalet mi bu.bari kademe kademe yapın şu işi.

  2. de geçenlerde aparatsız cep telefonu görüşmesi diye eve ceza tebliği geldi.ben hayatımda aracımda telefon görüşmesi yapmam.oğlum kendi cep telefonunun navigasyonundan bana uzatırken görmüşler herhalde. o hıyarlarda telefonun kulağımda olup olmadağına bakmadan 80 lirayı döşemişler.haram zıkkım olsun…

 4. Yahu anlamıyorum artik şöyle ceza boyle ceza diyorlar. Vergi affıyla cezayı siliyorlar:))) sinirden guluyorum. Sizin yapacağınız yaptırım bu kadar olur. İnanın bu ülkede neyin ne zaman ve nasıl değişeceği belli olmaz. Yani ülke vatandaşına hic güven vermez halde o yüzden saliver gitsin. Takmayacaksin ffırsatını buldun mu sen de tak çakacaksın:))) devletin mali deniz yemeyen keriz ortamindayiz:) saygılar…

 5. SAÇAMALIK HEPSİ,İNSANLARI TEK TİP MODEL OLARAK YAŞATMA SİSTEMİ::260 KM İBRESİ OLAN ARACA 70 VEYA 80 HIZ LİMİTİ KOYMUŞLAR:::DALGAMI GEÇİYORSUNUZ:::O ZAMAN ARACIN İBRE EN FAZLA 100 KM OLACAK BİR ARAÇ 100 KM GEÇMEYECEK:::HEP HESAP SİSTEMDEN YANA 320 KM İBRELİ ARAÇLA ADAM 80 LEMİ GİDECEK İŞİN SONU SİSTEMİN KASASINA GİREN PARA::CEZALARDAN,VERGİDEN,BENZİNDEN,ARAÇ SATIŞINDAN,KAZALARDAN KASKOLARDAN

 6. İzmir – Aliağa arası bölünmüş çift şeritli yol da yeni kanuna göre 110 km fakat hız sınırı levhaları değiştirilmemiş 90 km olarak duruyor.Menemen trafik polisi 90 km hız sınırını aşanlara ceza yazmaktadır. Benimde bir aracı sollarken bir anlık 106 km hız yaptığımdan ceza kestiler. ben hakkımı aramak için hız sınırlarının 110 km olduğu söyleyince levha da 90 km yazıyor diyor. Yani levhalar değişmedikce bizi sağmaya devam edecekler.Hız sınırını gösteren levhalar değişmedikce kanunun değişmesi bir işe yaramayacaktır.
  ahmet

 7. PENDİK SAHİLDE EDS YE 80 KMM LE YAKALANDIĞIMI YAZIYOR AMA CEZA 356 TL BURDA HIZ SINIRI 70 OLDUĞUNA GÖRE BENİM CEZAM NASIL OLUYOR. ANKAMADIN TEK KELİMEYLE YUH. SELAHATTİN AMANET

 8. İSTANBULDA HER YERDE KAMERA VAR VE HIZ LİMİTİ GENELDE 70 KM , BU ÇOK YETERSİZ VE SIK SIK CEZA ALIYORUZ , LİMİTLERİN EN AZ 90 KM YE ÇIKARILMASI LAZIM.KEZA BÖLÜNMÜŞ YOLLARDA VE OTABANLARDADA HIZ LİMİTLERİ DÜŞÜK , SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ VE SİZİN GİBİ PLATFORMLAR BUNLARLA İLGİLENMELİ .
  ÖYLE SAÇMA HIZ LİMİTLERİ VARKİ UYMAK MÜMKÜN DEĞİL , MESALA GİŞELERE GİRİŞTE 30 KM LİMİTİ VAR , EĞER YOL TIKALI DEĞİLSE BEN BUNA UYAN BİR SÜRÜCÜ GÖRMEDİM .

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.