Toplumun Gelişmesinde Sanat mı Önemli Bilim mi

Toplumun Gelişmesinde Sanat mı Önemli Bilim mi
  • 12.12.2016

 

 

Dünya üzerinde çeşitli bölgelerde birbirinden büyük farklılıkları olan toplumlar bulunmaktadır. Bu toplumlar arasından gelişmiş olanların insanları, gelişmemiş ülkelerdekilere göre refah düzeyi yüksek, huzurlu ve rahat yaşam sürdürebilmektedirler. Gelişmiş toplumların sahip olduğu birikim, insanların yıllar boyunca biriktirmiş olduğu kültürel, sanatsal, bilimsel değerler sonucunda oluşmuştur. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazıda, bir toplumun gelişmesinde sanat mı önemli bilim mi kısaca sizlere bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

Toplumlar, ekonomik gelirlerini arttırmak ve refah düzeylerini yükseltmek adına çeşitli faaliyetlerde bulunurlar. Sanat, bir toplum içerisinde ancak huzurun ve refahın seviyesinin çok yüksek olmasıyla ortaya çıkabilen bir şeydir. Yani insanlar, öncelikle insani zorunlu ihtiyaçlarını gidermeyi düşünürler. Günümüzde, Avrupa ülkeleri sanat konusunda başarılıyken Ortadoğu ülkelerinde sanat diye bir şeyin var olmadığını görürüz. Bunun nedeni, Ortadoğunun fakirlik, açlık gibi çeşitli sorunlarla mücadele ediyor olmasıdır. Avrupa ülkelerinin ise pek çoğunda ekonomik anlamda bir yeterlilik olduğundan dolayı insanlar, sanat gibi şeylere vakit ayırmaya veya sanat üretmeye fırsat bulabilmektedirler.

Buna göre baktığımızda, bilimin bir toplumun gelişmesinde daha önemli bir rol üstlendiğini söyleyebiliriz. Bilim sayesinde ortaya çıkarılan yenilikler, üretilen teknolojik ürünler ile birlikte ülkenin ekonomisi gelişir, güçlenir. Bu sayede insanlar daha çok iş imkanı bulurlar ve daha iyi paralar kazanarak refah seviyelerini yükseltirler. Bu durum karşısında da ülke içerisinde yürütülen sanatsal faaliyetlerin de çoğalması kaçınılmaz olacaktır.

Toplumun Gelişmesinde Sanat mı Önemli Bilim mi Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ