Toplumda Uyulması Gereken Görgü Kuralları

Toplumda Uyulması Gereken Görgü Kuralları
  • 22.04.2018

 

 

İnsanlar toplum içinde yaşayan, toplumu meydana getiren birer sosyal varlıktır bu nedenle de insanların toplum içinde sergiledikleri her davranış aslında toplumu olumlu ya da olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenden dolayı insanların toplum içinde huzur ve refah ortamının sağlanabilmesi için uymaları gereken bir takım görgü kuralları bulunmaktadır.

İnsanların toplum içinde birbirlerine karşı sergilemiş oldukları saygu ve sevgi çerçevesine “Görgü kuralları” adı verilmektedir. İnsanlar evlerinde, iş yerlerinde, okullarında hatta mahallelerinde bile bir takım görgü kurallarını benimserler ve bunlara uymak durumunda kalırlar.

Toplumda Uyulması Gereken Görgü Kuralları Maddeler Halinde: 

  • Herhangi bir ortamda birinden mal ya da hizmet aldığımızda teşekkür etmek en büyük görgü kurallarından birisidir.
  • İnsanlarla karşılaştığımızda selam vermeliyiz.
  • Davet edildiğimiz mekanlara şartlarımız uygun olduğu sürece katılmalıyız.
  • Hasta ziyaretlerini aksatmamalıyız ancak bu ziyaretler sırasında hastanın sağlık durumunu da göz önünde bulundurmalıyız.
  • Toplumda bir konu hakkında insanlarla konuşurken konuşmalarımıza ve dolayısıyla da kullandığımız kelimelere son derece özen göstermeliyiz. Çünkü kullandığımız güzel kelimeler de argo ve küfürler de bizim kişiliğimizi ortaya koyacaktır. Bu nedenle de konuşmalarımız sırasında kelimelerimize dikkat etmeliyiz.
  • Hepimiz gerek ailemizden gerekse arkadaşlarımızdan saygı ve sevgi çerçevesi içinde davranışlar görmek isteriz. Ancak bu güzeld avranışları görebilmemiz için bizim de çevremizdeki insanlara güzel, hoşgörülü, saygılı ve sevgili davranmalıyız.

Toplumda Uyulması Gereken Kurallar Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bizimle Paylaşın. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ