TEOG Tercihlerinde Okul Sıralaması ve Yüzdelik Dilim

TEOG Tercihlerinde Okul Sıralaması ve Yüzdelik Dilim
  • 04.03.2017

 

 

Bu sayfamızda TEOG tercihlerinde dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi vererek TEOG tercihlerinde okul sıralaması ve yüzdelik dilimin önemi hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

TEOG puanlarının belli olmasının ardından şimdi öğrencileri ve velileri zorlu bir tercih süreci bekliyor. Peki, bu tercihler yapılırken nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

Her şeyden önce okunacak olan okulun öğrencinin yaşama yolunu çizeceği bilinmesi gerekiyor. Bu sebeple puanlar dikkate alınırken tercih esnasında öğrencinin ilgi ve yeteneklerinin de göz önünde bulunması gerekiyor.

Öğrencilerin tercihlerini yaparken okul puanlarından çok okulların yüzdelik dilimlerine göre hareket etmeleri çok daha doğru olacaktır. Çünkü okulların puanları söz konusu olan pek çok etkene göre her yıl değişiklik gösterebiliyor.

Ayrıca tercih yapılırken okulların kontenjan sayılarındaki değişikliklere de dikkat etmek gerekiyor. Geçen yıla göre kontenjanı artan okullarda puan düşerken, geçen yıla göre kontenjan düşüşü olan okullarda ise puan yükseliyor. Ayrıca okul kontenjanlarının geçen seneki durumlarını incelemek de öğrencilere tercih döneminde yardımcı olabiliyor.

TEOG Tercihleri Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ