Osmanlı Devleti Dönemindeki Vakıflar Hakkında Neler Söylenebilir

Osmanlı Devleti Dönemindeki Vakıflar Hakkında Neler Söylenebilir
  • 16.12.2016

 

 

Günümüz Türkiye Cumhuriyeti Devletinin temellerini atan Osmanlı Devleti döneminde de sosyal toplum özelliği var idi. Dolayısıyla da halk içinde dayanışma ve yardımlaşma örnekleri fazlası ile görülüyordu. Osmanlı Devleti döneminde sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı simgeleyen temel faktörlerin başında ise vakıflar gelmiştir. Bu yazımızda Osmanlı Devleti dönemindeki vakıflar hakkında neler söylenebilir kısaca sizler için hazırladığımız bilgileri sizlere aktaracağız.

Osmanlı Devleti Dönemindeki Vakıflar:

  • Öğrencilere Elbise Veren Vakıf: Adından da anlaşılacağı gibi maddi durumu iyi olmayan yoksul öğrencilere kıyafet yardımı yapan vakıftır. Osmanlı Devleti döneminde faaliyet gösteren bu vakıf, yoksul öğrencilerin kıyafet ve ayakkabı ihtiyaçlarını gideriyordu.
  • Çevre Düzenleme Vakfı: Osmanlı Devleti döneminde çevrenin daha güzel ve yaşanılır bir halde olabilmesi için düzenlemeler ve faaliyetler gösteren bir vakıf özelliği taşımaktadır.
  • Leylek Vakfı: Osmanlı Devleti döneminde faaliyet gösteren ilginç vakıflardan birisidir. Bu vakıf İzmir Yeni Cami etrafındaki leyleklerin beslenmesi için kurulmuştur. Bu amaç doğrultusunda da leyleklerin beslenmesi için vakıf tarafından her sene yüz kuruş ödenek ayrılmıştır.
  • Herkese Meyve Vakfı: Bu vakfın bahçesinde meyve ürünleri yetiştiriliyordu. Bu vakfın amacı ise ister zengin olsun ister fakir olsun herkesin bu meyvelerden faydalanmasıdır. Böylece fakirlerin bu meyvelerden vakfın belirlediği ölçüde götürmelerine izin verilmiştir.

Yukarıda da görüldüğümüz gibi Osmanlı Devleti döneminde her konuda yardım vakıfları kurulmuştur. Bu vakıflar insanlara eğitim gibi alanlarda destek verirken aynı zamanda da bu vakıflar, yolların düzenlenmesinde, yolların yapılmasında, hayvanlar için barınaklar yapılarak beslenmesinde önemli rol oynamıştır.

Osmanlı Devleti Dönemindeki Vakıflar Hakkında Neler Söylenebilir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Bölümünden Hemen Bizimle Paylaşın. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ