İlk Vahyin Oku Emriyle Başlaması İslam Dininin Hangi Özelliğini Göstermektedir

İlk Vahyin Oku Emriyle Başlaması İslam Dininin Hangi Özelliğini Göstermektedir
  • 16.12.2016

 

 

İslam dini çok yönlü bir dindir yani insanları zorlamaz, sadece günahı ve sevabı gösterir; bu günahlar ve sevaplar doğrultusunda ise cennet ve cehennem tercihini yine insanlara bırakır.

İslam dini 610 senesinde Hıra dağında Hz. Muhammed’e gelen ilk vahiy ile insanlara anlatılmaya başlanmıştır. Bu yazımızda ilk vahyin oku emriyle başlaması İslam dininin hangi özelliğini göstermektedir kısaca sizler için derlediğimiz bilgileri sizlere aktaracağız.

İslam dininin ilk emri “Oku” olmuştur. Hıra dağında ilk vahyi alan Hz. Muhammed (s.a.v) “Oku” emri ile vahyi almıştır. İlk vahyin “Oku” emri ile gelmesi İslam dininin okumaya ve eğitime önem vermesinin en büyük göstergesi olmuştur. Bu doğrultuda Medine zamanında Mescidi Nebi adında mescit kurulmuştur ve bu  mescidin içinde bir de hem İslam hem de pozitif bilimler eğitimi verilecek bir bölüm açılmıştır.

İslam dini kapsamında açılan Mescidi Nebi içinde Suffa adı verilen bir bölüm oluşturulmuştur. Bu bölüm bir nevi yatılı okul gibiydi. Yoksul olan ve eğitim almak isteyen herkes burada yatılı olarak kalmıştır ve burada insanlar İslam hakkında eğitimler verilirken aynı zamanda pozitif bilimler hakkında da eğitimler veriliyordu ve bu eğitimlerin hepsi bizzat peygamber efendimiz Hz. Muhammed tarafından veriliyordu. Suffa’da iyi bir eğitim alarak kendisini iyi yetiştiren kişileri Hz. Muhammed, diğer topluluklara İslam dinini ve diğer pozitif bilimleri anlatmak üzere öğretmen olarak gönderiliyordu.

Yukarıda bahsettiğimiz tüm bu faaliyetler İslam dininin eğitim ve öğretime büyük önem verdiğinin kanıtı olma özelliği taşımaktadır.

İlk Vahyin Oku Emriyle Başlamasının Nedenleri Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Önerilerinizi Aşağıdaki Yorum Bölümünden Hemen Bize Yazın. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ